archirama.pl

Zobacz nową bibliotekę w Birmingham projektu Mecanoo. Będzie w stalowej koronce!

W Birmingham powstaje kolejna ikona architektoniczna. Po futurystycznym domu handlowym Selfridges projektu Future Systems, przyszła kolejna na nową bibliotekę. Olbrzymi gmach wysokości 10 pięter powstaje przy Centenary Square. Za projekt odpowiada awangardowa holenderska pracownia Mecanoo

biblioteka w Birmingham projektu Mecanoo

Tak będzie wyglądać nowa biblioteka w Birmingham projektu Mecanoo

Fot: Mecanoo architects

Birmingham przez lata uchodziło za nudne, przemysłowe miasto, które nie wyróżniało się specjalnie na tle innych ośrodków Wielkiej Brytanii. Jednak od kilku lat powstają tu jedne z najciekawszych obiektów architektonicznych na Wyspach.

Rewolucji w mieście dokonał Jan Kaplický i Amanda Levete, architekci z Future Systems, którzy zaprojektowali dom towarowy…pokryty 15 tysiącami aluminiowych krążków. W połączeniu z obłą bryłą Selfridges wygląda bardziej jak pojazd z Gwiezdnych Wojen niż zwykły sklep. 

Teraz kolejna progresywna pracownia chce ostro namącić w industrialnym pejzażu Birmingham. Właśnie trwa budowa biblioteki projektu holenderskiego biura Mecanoo, autorów m.in. rzeźbiarskiego wieżowca FiftyTwoDegrees w Nijmegen w Holandii.

Przy Centenary Square stoi już gotowa betonowa konstrukcja biblioteki. Kolos będzie mieć aż 10 kondygnacji. Już same koszty budowy robią wrażenie – inwestycja opiewa na 188 milionów funtów!

„dziurawa” biblioteka

Na parterze będzie olbrzymi hol, który poprzez okrągłe wcięcia w stropach kolejnych pięter będzie otwierać się na przestrzeń biblioteki aż po dach. Dzięki temu już z dolnego poziomu wchodzący będą mogli podejrzeć, co dzieje się na wyższych kondygnacjach.

Nowy budynek będzie zintegrowany z siedzibą miejskiego teatru – Birmingham Repertory Theatre. Bryła biblioteki to zbiór poprzesuwanych względem siebie prostopadłościanów, na dachach niższych części powstaną dwa spore tarasy otwarte dla wszystkich.

Czytelnicy będą mieć do dyspozycji najniższe piętra. Wyższe kondygnacje zajmie zamknięty magazyn książek, zwany przez architektów golden box, bo jego elewację pokryją anodyzowane na złoto panele aluminiowe.

Na samym szczycie biblioteki powstanie rotunda mieszcząca Izbę Pamięci Szekspira, która wcześniej mieściła się w wiktoriańskim budynku biblioteki. Będzie jej towarzyszyć taras widokowy.

koronka w hołdzie metalurgii

Jednak to co szczególnie wyróżni nową bibliotekę w Birmingham to lekka, ażurowa okładzina, rodzaj stalowej koronki. Przykryje ona wszystkie elewacje ujednolicając wygląd budynku. Szklane ściany, pełen mury – wszystkie opatuli eteryczna powłoka, której naczelnym motywem są koła. Wzór tworzą dwa rodzaje aluminiowych kręgów, jedne o średnicy 5,4 metra oraz mniejsze o średnicy 1,8 metra.

Francine Houben, architektka z pracowni Mecanoo, tak tłumaczy ideę koronki: - Kółkowy wzór ze stalowej konstrukcji jest naszym hołdem złożonym przemysłowemu dziedzictwu Birmingham, w szczególności kunsztu w przemyśle metalowym, z którego miasto słynie. Zarazem koła niosą pozytywne konotacje, gdyż symbolizują jedność.

Już dziś, choć biblioteka jest na razie w stanie surowym, zapowiada się na nową ikonę architektoniczną Birmingham. Otwarcie budynku planowane jest na lato 2013 roku.

 

Więcej na stronie biblioteki w Birmingham: www.birmingham.gov.uk/lob

Autor: TM
Zdjęcia: Mecanoo architects
Data publikacji: 16.09.2011 16:21

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!