Birmingham przez lata uchodziło za nudne, przemysłowe miasto, które nie wyróżniało się specjalnie na tle innych ośrodków Wielkiej Brytanii. Jednak od kilku lat powstają tu jedne z najciekawszych obiektów architektonicznych na Wyspach.
Rewolucji w mieście dokonał Jan Kaplický i Amanda Levete, architekci z Future Systems, którzy zaprojektowali dom towarowy…pokryty 15 tysiącami aluminiowych krążków. W połączeniu z obłą bryłą Selfridges wygląda bardziej jak pojazd z Gwiezdnych Wojen niż zwykły sklep.
Teraz kolejna progresywna pracownia chce ostro namącić w industrialnym pejzażu Birmingham. Właśnie trwa budowa biblioteki projektu holenderskiego biura Mecanoo, autorów m.in. rzeźbiarskiego wieżowca FiftyTwoDegrees w Nijmegen w Holandii.
Przy Centenary Square stoi już gotowa betonowa konstrukcja biblioteki. Kolos będzie mieć aż 10 kondygnacji. Już same koszty budowy robią wrażenie – inwestycja opiewa na 188 milionów funtów!
„dziurawa” biblioteka
Na parterze będzie olbrzymi hol, który poprzez okrągłe wcięcia w stropach kolejnych pięter będzie otwierać się na przestrzeń biblioteki aż po dach. Dzięki temu już z dolnego poziomu wchodzący będą mogli podejrzeć, co dzieje się na wyższych kondygnacjach.
Nowy budynek będzie zintegrowany z siedzibą miejskiego teatru – Birmingham Repertory Theatre. Bryła biblioteki to zbiór poprzesuwanych względem siebie prostopadłościanów, na dachach niższych części powstaną dwa spore tarasy otwarte dla wszystkich.
Czytelnicy będą mieć do dyspozycji najniższe piętra. Wyższe kondygnacje zajmie zamknięty magazyn książek, zwany przez architektów golden box, bo jego elewację pokryją anodyzowane na złoto panele aluminiowe.
Na samym szczycie biblioteki powstanie rotunda mieszcząca Izbę Pamięci Szekspira, która wcześniej mieściła się w wiktoriańskim budynku biblioteki. Będzie jej towarzyszyć taras widokowy.
koronka w hołdzie metalurgii
Jednak to co szczególnie wyróżni nową bibliotekę w Birmingham to lekka, ażurowa okładzina, rodzaj stalowej koronki. Przykryje ona wszystkie elewacje ujednolicając wygląd budynku. Szklane ściany, pełen mury – wszystkie opatuli eteryczna powłoka, której naczelnym motywem są koła. Wzór tworzą dwa rodzaje aluminiowych kręgów, jedne o średnicy 5,4 metra oraz mniejsze o średnicy 1,8 metra.
Francine Houben, architektka z pracowni Mecanoo, tak tłumaczy ideę koronki: - Kółkowy wzór ze stalowej konstrukcji jest naszym hołdem złożonym przemysłowemu dziedzictwu Birmingham, w szczególności kunsztu w przemyśle metalowym, z którego miasto słynie. Zarazem koła niosą pozytywne konotacje, gdyż symbolizują jedność.
Już dziś, choć biblioteka jest na razie w stanie surowym, zapowiada się na nową ikonę architektoniczną Birmingham. Otwarcie budynku planowane jest na lato 2013 roku.
Więcej na stronie biblioteki w Birmingham: www.birmingham.gov.uk/lob