Budownictwo pasywne to nowość na Polskim rynku budowlanym. 3 lutego b.r. otwarto pierwszą w naszym kraju pasywną bryłę hali sportowej projektu Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Budynek powstał na potrzeby Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa. Obiekt ten jest jedną z najbardziej energooszczędnych brył w Europie.
15 kWh/mkw to dużo czy mało?
Dzięki zastosowanej technologii bryła hali o powierzchni 1,8 tys mkw zużywa jedynie 15 kWh/mkw rocznie. Jest to aż o 90% mniej niż w przypadku zwykłej bryły takiej hali. Użyte technologie pozwolą na oszczędności sięgające 50 tys. zł rocznie. Koszt budowy pasywnej bryły hali był tylko o 12% większy niż wynosił by koszt zwykłej hali, bez elementów charakterystycznych dla budownictwa pasywnego.
Charakterystyka energooszczędnej bryły hali
Wysoką energooszczędność bryły zapewnia jej otwarcie na południe i maksymalne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym. Budynek został też całkowicie ocieplony grubą warstwą styropianu. W posadzce areny znalazło się ogrzewanie podłogowe. W bryle hali zamontowano również energooszczędną wentylację, która może odzyskiwać ciepło. Dach bryły pokryty został trawę, natomiast jedna ze ścian porośnięta jest pnączami. Pozwoli to na obniżenie temperatury wewnątrz bryły latem.
Certyfikat dla bryły hali w Słomnikach
Bryła hali sportowej w Słomnikach jest pierwszym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat jakości Passivhaus Institut. Hala stała się jednocześnie wizytówką ogólnopolskiej kampanii społecznej „ Innowacyjna Polska 2010-2020, wysoko-energooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”.
