archirama.pl

Zobaczcie bryłę pierwszej pasywnej hali w Polsce!

Coraz częściej architekci stawiają na budownictwo pasywne. Bryła hali sportowej w Słomnikach jest pierwszym projektem pasywnym w Polsce. Zobaczcie projekt architektów z pracowni Architektura Pasywna

Zobaczcie bryłę pierwszej pasywnej hali w Polsce!
Fot: materiały prasowe

Budownictwo pasywne to nowość na Polskim rynku budowlanym. 3 lutego b.r. otwarto pierwszą w naszym kraju pasywną bryłę hali sportowej projektu Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Budynek powstał na potrzeby Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa. Obiekt ten jest jedną z najbardziej energooszczędnych brył w Europie. 

15 kWh/mkw to dużo czy mało?

Dzięki zastosowanej technologii bryła hali o powierzchni 1,8 tys mkw zużywa jedynie 15 kWh/mkw rocznie. Jest to aż o 90% mniej niż w przypadku zwykłej bryły takiej hali. Użyte technologie pozwolą na oszczędności sięgające 50 tys. zł rocznie. Koszt budowy pasywnej bryły hali był tylko o 12% większy niż wynosił by koszt zwykłej hali, bez elementów charakterystycznych dla budownictwa pasywnego.

Charakterystyka energooszczędnej bryły hali

Wysoką energooszczędność bryły zapewnia jej otwarcie na południe i maksymalne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym. Budynek został też całkowicie ocieplony grubą warstwą styropianu. W posadzce areny znalazło się ogrzewanie podłogowe. W bryle hali zamontowano również energooszczędną wentylację, która może odzyskiwać ciepło. Dach bryły pokryty został trawę, natomiast jedna ze ścian porośnięta jest pnączami. Pozwoli to na obniżenie temperatury wewnątrz bryły latem. 

Certyfikat dla bryły hali w Słomnikach

Bryła hali sportowej w Słomnikach jest pierwszym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat jakości Passivhaus Institut. Hala stała się jednocześnie wizytówką ogólnopolskiej kampanii społecznej „ Innowacyjna Polska 2010-2020, wysoko-energooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”.

Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 28.03.2013 09:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!