archirama.pl

Zombie i współczesna architektura, czyli dom bezpieczny

Jak uciec przed zombie? Co prawda nic nie zapowiada inwazji, ale projektanci z całego świata planują bezpieczne domy i schronienia

Zombie - dom bezpieczny, czyli konkurs architektoniczny z żywymi trupami w tle. Jaka bryła ochroni po apokalipsie?

Zombie safehouse. Konkurs architektoniczny

Fot: www.zombiesafehouse.wordpress.com/press/


Wydaje się, że duża grupa Amerykanów naprawdę wierzy w możliwość ataku zombie, albo dobrze to udaje... Kilka lat temu głośno było o wystąpieniu prezydenta George’a W. Busha, ostrzegającego przed tym zagrożeniem i deklarującym przekazaniem funduszu na rozwiązanie problemu. Oczywiście całe nagranie okazało się żartem, ale  pokazuje w pewnym stopniu, jak żywe jest to wyobrażenie.

Popkulturowy obraz żywych trupów, snujących się po ulicach świetnie pobudza też wyobraźnię marketingowców. Zombie pojawiają sie w reklamach odkurzaczy, ciastek, kawy (to akurat łatwe skojarzenie) i wielu innych przedmiotów.  Dzięki temu na chłonny amerykański rynek trafiają dość ekscentryczne produkty, które mają pomóc w przypadku wielokrotnie pokazywanych w hollywoodzkich horrorach ataków.
Przewodnik Maxa Brooksa ze szczegółowymi poradami, jak zachować się, gdy żywe trupy pojawią się w sąsiedztwie, stał się już klasykiem gatunku. Jednym z podstawowych problemów według tego autora jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Jak powinien wyglądać dom bezpieczny? Nietypowy konkurs architektoniczny

Grupa Architects Southwest zorganizowała już kilka edycji konkursu architektonicznego Zombie Safehouse. To architektoniczna zabawa, rozwiązanie efektownego problemu zapewnienia oblężonym mieszkańcom własnych źródeł żywności, energii, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Uczestnicy konkursu architektonicznego z zapałem rysowali budynki i kompleksy mieszkalne otoczone murami i systemami zabezpieczeń – trochę współczesne zamki, trochę więzienia. Popularne są także wszelkie wieże, platformy wznoszące się nad wodą, sterowce... Jak podobają Wam się te bezpieczne domy? Poniżej kilka przykładów, więcej na www.zombiesafehouse.wordpress.com

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: www.zombiesafehouse.wordpress.com/press/
Data publikacji: 10.07.2014 12:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!