archirama.pl

Zwycięzca Światowego Festiwalu Architektury – mediolański uniwersytet

Rozbudowa kampusu Uniwersytetu im. Luigiego Bocconiego zwyciężyła w czasie Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Barcelonie w 2008 roku w kategorii edukacja. Jury doceniło przestrzeń, światło i użycie lokalnych materiałów budowlanych przez architektów, którzy – choć nie pochodzą z Mediolanu – potrafili uchwycić istotę tego miasta i nadać jej współczesną formę

Uniwersytet w Mediolanie

Widok ogólny od strony skrzyżowania Viale Bligny i Via Röntgen

Fot: /dzięki uprzejmości Grafton Architects, Federico Brunetti

W 2001 roku Uniwersytet im. Luigiego Bocconiego w Mediolanie zaprosił dziesięć europejskich biur architektonicznych do udziału w konkursie na rozbudowę swojego kampusu. Jedna z najlepszych prywatnych ekonomicznych uczelni w Europie potrzebowała nowego obiektu, który pomieściłby wszystkie sekretariaty wydziałów i instytuty badawcze. Zwyciężyła irlandzka pracownia Grafton Architects. W budynku znalazły się gabinety i pracownie dla tysiąca naukowców, sale wykładowe oraz konferencyjne (w tym Aula Magna na tysiąc osób i pięć mniejszych, mogących pomieścić w sumie tysiąc dwustu słuchaczy), a także ogólnodostępne dziedzińce. Dużym wyzwaniem było dopasowanie nowej architektury do istniejących obiektów uniwersyteckich, zaprojektowanych przez modernistów, między innymi Giuseppe Pagano (1936) i Giovanniego Muzio (1956). Kampus założonej w 1902 roku uczelni znajduje się w centrum Mediolanu, między Via Sarfatti a dużą arterią komunikacyjną Viale Bligny, niedaleko Porta Ticinese i bazyliki Sant’Eustorgio.

Architekci, podążając za wytycznymi konkursowymi, postanowili stworzyć obiekt odpowiadający skali Mediolanu. Zdecydowali się zabudować całą działkę o powierzchni 50 na 150 metrów. Zainspirowani przez trzynastowieczny mediolański pałac Broletto Nuovo, który przez wieki pełnił funkcję miejskiego sądu, wnętrze budynku ukształtowali tak, by przypominało wielki rynek. Podobnie jak w Broletto przestrzeń ta, z olbrzymią salą – Aulą Magna, stanowi rodzaj filtru między budowlą a miastem. Wszystkie pracownie badawcze i biura znajdują się nad aulą w czterech prostopadłościanach tworzących rodzaj wielkiego zadaszenia. Szczeliny między ułożonymi równolegle prostopadłościanami wpuszczają do środka światło, które przenika na wszystkie poziomy i kształtuje wnętrza budynku. Projekt okien architekci poprzedzili badaniami nad naturalnym oświetleniem, maksymalnie ograniczając oślepiające światło słoneczne. Sztuczne zaś może być modyfikowane w zależności od pory dnia.

Gmach odsunięto od Viale Bligny i krzyżującej się z nią Via Röntgen, dzięki czemu powstała nowa przestrzeń publiczna o wymiarach 18 na 90 metrów, inspirowana placem przed słynnym renesansowym Ospedale Maggiore w Mediolanie. Nawierzchnia chodnika znajduje swoją kontynuację wewnątrz budynku.

Odpowiadając na ukute przez mediolańskich architektów określenie charakteru tego miasta: twarde na zewnątrz, miękkie w środku, projektanci ukształtowali zewnętrzną powłokę tak, aby przypominała modernistyczną megastrukturę, skorupę z solidnego materiału. Wykorzystali lokalny kamień – ceppo. Opracowali go nadając mu głębię, gęstość i masę, czyli cechy zewnętrznej architektury wielu innych budowli w mieście.

Rozbudowa kampusu Uniwersytetu im. Luigiego Bocconiego

Autorzy: Grafton Architects, główni architekci: Yvonne Farrell, Shelley McNamara, Gerard Carty, Philippe O’Sullivan, architekt prowadzący: Simona Castelli
Współpraca: Abi Hudson, Matt McCullagh, Kieran O’Brien, Paul O’Brien, Kate O’Daly, Ciara Reddy, Jasper Reynolds
Architektura wnętrz: Avenue Architects
Konstrukcja: Studio Ingegneria E. Pereira
Generalny wykonawcar: G.D.M. Costruzioni S.p.a.
Inwestor: Uniwersytet im. Luigiego Bocconiego
Powierzchnia terenu: 10 915 m2
Powierzchnia użytkowa: 45 000 m2
Powierzchnia całkowita: 68 628 m2
Projekt: 2001-2002
Realizacja: 2004-2008
Nie podano kosztu inwestycji

Źródło: "Architektura-murator" 2/2009
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Federico Brunetti, /dzięki uprzejmości Grafton Architects, serwis prasowy festiwalu
Data publikacji: 7.06.2011 14:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!