archirama.pl

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia.

Życie w architekturze 2000

Najlepszy budynek użytecznośći publicznej 1989 - 1999: BRE Bank SA, oddział w Bydgoszczy
Autorzy: BULANDA - MUCHA - ARCHITEKCI
Nagrodę przyznano za znalezienie najprostszego gestu wyrażającego najmocniej to, co jest wiecznym pragnieniem poszukującego. Kawałek miasta zniszczony przez czas uzyskuje przez to dzieło możliwość rozmowy z przeszłością dla przyszłości. Natura (rzeka) i kultura (budynki) odnawiają przerwany dialog. Bogata wieloskalowa praca uwzględniająca pejzaż, sąsiedztwo, symbolikę, właściwości użytych materiałów. Powstało miejsce wspólne, publiczne, scenografia dla życia i pracy.

Fot: Daniel Rumiancew

Trzecia edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE została przeprowadzona w formule ogólnopolskiej. O tytuły najlepszych budynków wzniesionych w latach 1989-1999 ubiegały się obiekty z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Szczecina, Wrocławia i Warszawy. W każdym z miast konkurs odbywał się pod patronatem prezydenta miasta. Na przełomie listopada i grudnia 1999 roku rozstrzygnięto pierwszą część przedsięwzięcia — etap lokalny. Architekci i inwestorzy zgłaszali obiekty w trzech kategoriach: budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych wielorodzinnych i domów jednorodzinnych. Wyboru najlepszych dokonywały następnie profesjonalne komisje. W ich skład wchodzili członkowie kolegium sędziów SARP oraz przedstawiciele władz miasta. Mieszkańcy — a więc prawdziwi użytkownicy architektury — głosowali zaś w towarzyszącym konkursowi plebiscycie na Ulubieńców Miast.

Źródło: "Architektura-Murator" 06/2000
Autor: red.
Zdjęcia: Wojciech Kryński, Hanna Długosz, Daniel Rumiancew
Data publikacji: 20.06.2011 11:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!