La Défense, znana ze swojego Wielkiego Łuku nie jest dzielnicą szczególnie popularną wśród turystów marzących o romantycznym Paryżu. Za to dla biznesmenów to jedno z najważniejszych miejsc we Francji. Młoda dzielnica wypełniona jest wieżowcami i mniejszymi budynkami biurowymi. Część z biur o łącznej powierzchni 3 mln mkw mieści centrale wielkich korporacji prowadzących interesy na całym świecie. Pomiędzy bryłami budynków zachowało się 11 hektarów skwerów i parków, podczas przerw tłumnie odwiedzanych przez pracowników.
Konkurs na projekt mebli
Ta intensywnie wykorzystywana przestrzeń publiczna wzbogaciła się niedawno o meble zaprojektowane przez pochodzącego z Poznania Pawła Grobelnego. Jego prace zostały uznane za najlepsze w międzynarodowym konkursie projektowym.
Bryły i funkcje
Mówiąc o meblach, Paweł Grobelny nazywa je „platformami”. To słowo dobrze opisuje ich formę, ale też sugeruje uniwersalność zastosowania. Szerokie drewniane blaty załamują się w kolejne stopnie, mogą służyć jako siedziska albo leżanki, stoły do gry albo miejsce do rozłożenia dokumentacji. Forma jest neutralna, więc ponadczasowa. Dobrze wpisuje się w uporządkowany pejzaż dzielnicy biurowców i powinna się równie dobrze starzeć. Realizacja projektu trwała około roku, a wykonaniem mebli zajęli się specjaliści z Bretanii i Paryża.
Projektant połączył tradycyjne materiały i nowe funkcje. Meble mają stalową konstrukcję, a wykończone są drewnem w ciepłym, miodowym odcieniu. Instalacje elektryczne nie rzucają się w oczy, ale wszystkie bryły zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów oraz komputerów. W całej dzielnicy jest otwarty dostęp do bezprzewodowego internetu. Ma to zachęcać do pracy na świeżym powietrzu, zwłaszcza że meble rozmieszczono tak, by dać użytkownikom jak najlepszy widok na miasto.
Nowe bryły, choć podporządkowane symetrycznemu układowi budynków i dróg, są starannie zaplanowaną przeszkodą dla ruchu. Ich obecność ma zachęcać do przerwy, zatrzymania się w atrakcyjnym miejscu, zmiany otoczenia.
Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tableta czy komputera – opisuje swoją pracę Paweł Grobelny.

-
Choć przestrzenie biurowe stają się coraz bardziej nowoczesne to biuro nadal kojarzy się z monotonią, klasycznymi kolorami i uniwersalnym stylem. Aqina, ekspert w aranżacji funkcjonalnych przestrzeni biurowych i komercyjnych, obala ten mit i przedstawia 10 designerskich rozwiązań, które zmienią oblicze zarówno służbowego open-space’u, jak też domowego gabinetu. więcej
-
Do 31 sierpnia 2017 można zgłaszać aranżacje biurowe, które zostaną ocenione w konkursie OFFICE SUPERSTAR. Konkurs skierowany jest do firm i instytucji, które mają lub wynajmują biura, a ich aranżacja jest szczególna, podkreśla kulturę organizacyjną oraz nastawienie do pracownika. Konkurs organizuje firma doradcza CBRE, a partnerami są Philips Lighting oraz Grupa Nowy Styl. więcej
-
Plac Europejski to przestrzeń publiczna, która ma odpowiadać potrzebom mieszkańców. Powstała więc kolejna inicjatywa: otwarty konkurs „Art Walk Open Call 2017”, organizowany przez Fundację „Sztuka w Mieście”. Swoje koncepcje konkursowe można zgłaszać od 22 marca 2017. więcej
-
Już w 2017 roku ma ruszyć przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni. Powstanie tu główny rynek miasta. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni wygrała pracownia Pikul Architekci. więcej

- WNĘTRZA: 10 designerskich rozwiązań, które zmienią biurową rzeczywistość
- WNĘTRZA: Zgłoś swoje biuro do konkursu OFFICE SUPERSTAR
- DESIGN: Plac Europejski w Warszawie czeka na projekt wystawy w przestrzeni publicznej – rozpoczął się konkurs
- ARCHITEKTURA: Projekt nowej przestrzeni miejskiej w Bogatyni
- ARCHITEKTURA: Przestrzeń publiczna w Warszawie doceniona w międzynarodowym konkursie