archirama.pl

Biuro w przestrzeni publicznej

Meble Pawła Grobelnego zaprojektowane dla dzielnicy La Defense w Paryżu zmieniają przestrzeń między biurowcami w miejsce spotkań

Meble miejskie Pawła Grobelnego w La Défense

Meble miejskie Pawła Grobelnego w paryskiej dzielnicy La Défense; bryły ustawiono na przedłużeniu osi widokowych 

Fot: Spółdzielnia PR, materiały prasowe


La Défense, znana ze swojego Wielkiego Łuku nie jest dzielnicą szczególnie popularną wśród turystów marzących o romantycznym Paryżu.  Za to dla biznesmenów to jedno z najważniejszych miejsc we Francji. Młoda dzielnica wypełniona jest wieżowcami i mniejszymi budynkami biurowymi. Część z biur o łącznej powierzchni 3 mln mkw mieści centrale wielkich korporacji prowadzących interesy na całym świecie.  Pomiędzy bryłami budynków zachowało się 11 hektarów skwerów i parków, podczas przerw tłumnie odwiedzanych przez pracowników.

Konkurs na projekt mebli

Ta intensywnie wykorzystywana przestrzeń publiczna wzbogaciła się niedawno o meble zaprojektowane przez pochodzącego z Poznania Pawła Grobelnego. Jego prace zostały uznane za najlepsze w międzynarodowym konkursie projektowym.

Bryły i funkcje

Mówiąc o meblach, Paweł Grobelny nazywa je „platformami”. To słowo dobrze opisuje ich formę, ale też sugeruje uniwersalność zastosowania. Szerokie drewniane blaty załamują się w kolejne stopnie, mogą służyć jako siedziska albo leżanki, stoły do gry albo miejsce do rozłożenia dokumentacji. Forma jest neutralna, więc ponadczasowa. Dobrze wpisuje się w uporządkowany pejzaż dzielnicy biurowców i powinna się równie dobrze starzeć. Realizacja projektu trwała około roku, a wykonaniem mebli zajęli się specjaliści z Bretanii i Paryża.  
Projektant połączył tradycyjne materiały i nowe funkcje. Meble mają stalową konstrukcję, a wykończone są drewnem w ciepłym, miodowym odcieniu. Instalacje elektryczne nie rzucają się w oczy, ale wszystkie bryły zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów oraz komputerów. W całej dzielnicy jest otwarty dostęp do bezprzewodowego internetu. Ma to zachęcać do pracy na świeżym powietrzu, zwłaszcza że meble rozmieszczono tak, by dać użytkownikom jak najlepszy widok na miasto.
Nowe bryły, choć podporządkowane symetrycznemu układowi budynków i dróg, są starannie zaplanowaną przeszkodą dla ruchu. Ich obecność ma zachęcać do przerwy, zatrzymania się w atrakcyjnym miejscu, zmiany otoczenia.


Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tableta czy komputera – opisuje swoją pracę Paweł Grobelny.


Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Spółdzielnia PR, materiały prasowe
Data publikacji: 6.07.2016 15:29

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.