Brytyjski projektant Ross Lovegrove skutecznie wykorzystuje trendy; w latach 80. projektował walkmany dla Sony i bryły komputerów dla Apple Computers. Jego prace łatwo rozpoznać. Bryły mają organiczne, a zarazem abstrakcyjne formy, niezależnie od tego, czy projektowany przedmiot to krzesło, samochód czy lampa.
Kolejna praca Rossa Lovegrove również kojarzy się z naturą. Brytyjski designer zaprojektował sześć brył pierścionków. Biżuteria z serii Foliates wykonywana jest z 18-karatowego złota. Pierścionki zostały wykonane w mieszanej technice. Powstały dzięki wykorzystanu drukarek 3D, klasycznej techniki odlewu na wosk tracony i laserowego grawerunku, użytego do wykończenia bryły. Dzięki temu możliwe było precyzyjne kształtowanie detali o rozmiarach dziesiątej części milimetra. Skomplikowana struktura powierzchni sprawia wrażenie, jakby została stworzona w biologicznym procesie.
Wielu jubilerów powtarza kształty suchych liści czy owoców, galwanicznie nanosząc warstwę metalu na organiczną tkankę. Ross Lovegrove nie zadowala się jednak takim prostym powtórzeniem i kształtuje bryłę samodzielnie.
Powstały miękkie, płynne kształty, kojarzące się z latającymi nasionami klonów czy rozwijającymi się liśćmi. Nazwa kolekcji, Foliates, nawiązuje właśnie do botaniki, a zarazem jubilerskiej techniki przygotowywania cienkiej metalowej folii.
Pierścionki zaprojektowane zostały dla Louisa Guinness Gallery i sprawiają wrażenie całkiem wygodnych – czego nie można powiedzieć o wielu jubilerskich eksperymentach.
Każdy pierścionek został wyprodukowany w krótkiej serii. Powstało dziesięć egzemplarzy każdego z wzorów. Cena takiej ozdoby to ok. 7200 funtów.
Więcej informacji: www.rosslovegrove.com
