archirama.pl

Bryła drukowana ze złota. Biżuteria projektu Rossa Lovegrove i drukarka 3D

Ross Lovegrove, jedna z gwiazd współczesnego designu, znany m.in. z projektów dla Apple, tym razem przedstawił kolekcję autorskiej biżuterii. Do wykonania złotych brył wykorzystano technologię druku 3D 

Bryła jak liść klonu? Biżuteria z drukarki 3D

Drukarka 3D, warsztat złotnika i lasery - Ross Lovegrove zaprojektował organizczne bryły pierścionków z serii Foliages

Fot: www.rosslovegrove.com


Brytyjski projektant Ross Lovegrove skutecznie wykorzystuje trendy; w latach 80. projektował walkmany dla Sony i bryły komputerów dla Apple Computers. Jego prace łatwo rozpoznać. Bryły mają organiczne, a zarazem abstrakcyjne formy, niezależnie od tego, czy projektowany przedmiot to krzesło, samochód czy lampa.

Kolejna praca Rossa Lovegrove również kojarzy się z naturą. Brytyjski designer zaprojektował sześć brył pierścionków. Biżuteria z serii Foliates wykonywana jest z 18-karatowego złota. Pierścionki zostały wykonane w mieszanej technice.  Powstały dzięki wykorzystanu drukarek 3D, klasycznej techniki odlewu na wosk tracony i laserowego grawerunku, użytego do wykończenia bryły. Dzięki temu możliwe było precyzyjne kształtowanie detali o rozmiarach dziesiątej części milimetra. Skomplikowana struktura powierzchni sprawia wrażenie, jakby została stworzona w biologicznym procesie.

Wielu jubilerów powtarza kształty suchych liści czy owoców, galwanicznie nanosząc warstwę metalu na organiczną tkankę. Ross Lovegrove nie zadowala się jednak takim prostym powtórzeniem i kształtuje bryłę samodzielnie.
Powstały miękkie, płynne kształty, kojarzące się z latającymi nasionami klonów czy rozwijającymi się liśćmi. Nazwa kolekcji, Foliates, nawiązuje właśnie do botaniki, a zarazem jubilerskiej techniki przygotowywania cienkiej metalowej folii.

Pierścionki zaprojektowane zostały dla Louisa Guinness Gallery i sprawiają wrażenie całkiem wygodnych – czego nie można powiedzieć o wielu jubilerskich eksperymentach.
Każdy pierścionek został wyprodukowany w krótkiej serii. Powstało dziesięć  egzemplarzy każdego z wzorów. Cena takiej ozdoby to ok. 7200 funtów.

Więcej informacji: www.rosslovegrove.com

Autor: KZ
Zdjęcia: www.rosslovegrove.com
Data publikacji: 10.06.2014 13:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.