archirama.pl

Co zobaczyć w Mediolanie? Salon 2016

Festiwale designu w Mediolanie tak się rozrosły, że nie sposób już zobaczyć wszystkiego. Wśród atrakcji 2016 polecamy wystawę Neo Preistoria

Nowa Prehistoria, wystawa na festiwalu w Mediolanie

Jeden z eksponatów wystawy Nowa Prehistoria, Mediolan. Skuter Vespa z zamontowaną wyrzutnią był w latach 50. produkowany na potrzeby armii francuskiej. Pojazd miał być tanim, lekkim "niszczycielem czołgów" na użytek sił specjalnych - można go bylo zrzucić na spadochronie

Fot: Triennale w Mediolanie, materiały prasowe wystawy Neo Preistoria

Nowa Prehistoria opisywana jest jako najważniejsza wystawa tegorocznego Triennale di Milano. Jej ogólny koncept można streścić w kilku słowach. Andrea Branzi i Kenya Hara, kuratorzy wystawy zebrali sto przedmiotów, które definiują ludzką cywilizację. Kluczowy był dobór obiektów. Na wystawę trafiły zarówno przedmioty najprostsze, jak i wytwory współczesnych zaawansowanych technologii. Od wejścia zaczyna się odliczanie.

Pierwsze miejsce zajął kamień. Zwykły, nieobrobiony otoczak. Umiejętność używania takich narzędzi ludzie dzielą m.in. z szympansami. Kolejne eksponaty są coraz bardziej wyrafinowane, choć pierwsza dziesiątka to wyłącznie przedmioty wykonane z kamienia. Po pięściakach znalazł swoje miejsce moździerz, groty strzał, dolmen. Dalej pojawiają się kolejne materiały i funkcje. Łódź z trzciny, kultowa maska, paciorek wymodelowany cierpliwie w twardym kamieniu. Brązowy klucz z VII wieku przed Chrystusem.  Kajdany, w których zakuwano niewolnika na początku XX wieku. Nie wszystkie są wytworem techniki, w każdym razie tego, co najczęściej nazywa się techniką. Stąd na wystawie znalazł się wypchany merynos, baran należący do rasy wyhodowanej w Hiszpanii. W końcu biotechnologia nie jest wynalazkiem XXI wieku, inaczej nie byłoby na świecie truskawek ani kolb kukurydzy ważących kilkaset razy więcej niż kłosy dzikiej formy tego zboża.  
Ciąg przedmiotów nie przypomina tych znanych z podręczników historii. Wśród pierwszych obiektów znalazł się sztuciec używany przez kanibali. Piękna, czysta forma, niepokojąco funkcjonalna i współczesna w wyrazie. Zaskakuje; wyobrażenie dzikiego ludożercy trudno w pierwszej chwili pogodzić z myślą o kulturze jedzenia. Historia rysowana przez kuratorów wystawy nie jest ani krzywą postępu, ani ostrzeżeniem przed końcem świata. Choć pokazuje kumulujące się umiejętności i wiedzę, sugeruje równocześnie podobieństwo ludzkiej natury w różnych epokach.
Kuratorzy wybrali piękne przedmioty, a projektanci z biura Nippon Design Center Inc. Dobrze je wyeksponowali, bawiąc się skalą, jak w zestawieniu ogromnych śrub okrętowych z drobnymi wyrobami rzemiosła, albo zestawiając oswojone (czasem pozornie) domowe drobiazgi z realistyczną zabawką erotyczną.


Neo preistoria
Triennale di Milano
2 kwietnia – 12 września 2016
Kuratorzy: Andrea Branzi, Kenya Hara
Projekt ekspozycji: Andrea Branzi, Kenya Hara, Hara Design Institute (Nippon Design Center Inc.)
Opracowanie graficzne: Kenya Hara, Hara Design Institute (Nippon Design Center Inc.)

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Triennale w Mediolanie, materiały prasowe wystawy Neo Preistoria
Data publikacji: 29.04.2016 09:54

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.