archirama.pl

Design w nowej odsłonie. Łódź Design Festival rozpocznie się już wkrótce!

Wzornictwo, projektowanie i współczesna architektura – to tylko niektóre z głównych haseł nadchodzącego w szybkim tempie Łódź Design Festival. Coroczna impreza skupia wszystkich miłośników dobrego wzornictwa oraz media i projektantów. Jeśli nie masz pomysłu na spędzenie październikowego weekendu, wpadnij do Łodzi! Impreza rozpoczyna się 9 października 2014 roku i potrwa dziesięć dni.

Łódź Design Festival rusza w pażdzierniku 2014 roku!

Łódź Design Festival rusza w pażdzierniku 2014 roku!

Fot: Ceramika Paradyż

Wzornictwo na Łódź Design Festival

Łódź Design Festiwal to największy festiwal wzornictwa w Polsce. Podczas wydarzenia można nie tylko zwiedzić liczne wystawy prezentujące prace najlepszych designerów (m.in. Agnieszka Pikus, Bernard Benny, Tsuyoshi Hayashi), lecz także posłuchać otwartych prelekcji, czy wziąć udział w warsztatach kreatywnego projektowania. Organizatorzy przewidzieli również ofertę specjalnych atrakcji dla dzieci, na które składają się m.in. bawialnie z interaktywnymi zabawkami czy spacery z przewodnikiem. Atrakcja jest godna polecenia dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć dobre wzornictwo, ale nie chcą przeznaczyć na to ogromnych nakładów. Najdroższy bilet na wszystkie wystawy festiwalowe kosztuje tylko 100 złotych. Tym bardziej warto skorzystać z okazji i zobaczyć niezwykłe atrakcje przygotowane przez organizatorów festiwalu.

Designerskie atrakcje w Łodzi

Co będzie się działo podczas festiwalu designu w Łodzi? Będzie się działo, i to sporo. Organizatorzy przygotowali przede wszystkim wiele tematycznych wystaw, związanych z projektowaniem. Według mnie najciekawsza z nich jest „Strefa Testów”. Goście wystawy będą mogli doświadczyć każdego eksponatu wszystkimi zmysłami i pobawić się w „projektowanie” na miejscu. Kolejną świetną wystawą jest prezentacja prac z konkursu „make me”, którego gala będzie otwierać tegoroczny Łódź Design Festival. To konkurs dla młodych projektantów, którzy zgłaszają na niego projekty przedmiotów codziennego użytku. Prace konkursowe to na przykład projekty zastawu kątowników, krzeseł czy pater na owoce. W tym roku spośród 247 zgłoszeń wybrano 21 projektów, które zostaną zaprezentowane gościom podczas specjalnej wystawy. To jednak dopiero początek atrakcji. Nie mniej ciekawe są otwarte wykłady i spotkania. Wielu miłośników sprawdzonego designu z pewnością ucieszy prezentacja firmy IKEA. Ja jednak obstawiam, że najciekawszą prelekcją będzie wykład pt. „Projektowanie odpowiedzialne społecznie – utopia czy szansa na realną zmianę?”, który będzie prowadził Błażej Ciarkowski, doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego.

Jeszcze więcej dobrego wzornictwa

Atrakcje, o których wspominaliśmy to jednak tylko część propozycji, które przygotowali organizatorzy Łódź Design Festival. Przygotowane zostały bowiem także specjalne warsztaty z projektowania dla dorosłych. Ciekawym wydarzeniem będą tutaj organizowane przez Warsztat Innowacji Społecznych kursy pt. „Od pomysłu do działania. Jak tworzyć w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby”. Dwugodzinne, bezpłatne spotkanie warsztatowe dla osób dorosłych poprowadzi Henryk Stawicki, student Strategic Design & Innovation Management w szkole designu Parsons w Nowym Jorku. Organizowany jest również specjalny spacer pt. „Teren budowy – wstęp dozwolony!”, który stanowi wycieczkę po remontowanych budynkach w ramach programu Mia100 Kamienic. W weekend festiwalowy (9-12 października 2014 roku) będzie otwarta tzw. Strefa Projektanta. W cyklu spotkań, prelekcji i warsztatów będzie można poznać m.in. oprogramowanie wykorzystywane przez architektów w codziennej pracy. Odwiedzający strefę będą mieli również okazję zapoznać się z magazynami wydawnictwa MURATOR. W programie przewidziana jest także Noc otwartych pracowni – wybrane pracownie architektoniczne będą czynne dla odwiedzających Łódź Design Festiwal aż do północy. Będzie więc można przyjrzeć się z bliska pracy prawdziwych projektantów!

To jeszcze nie wszystko

Organizatorzy festiwalu przyznają, że dostrzegli nową grupę odbiorców designu, którą chcą szczególnie wyróżnić w planach festiwalowych. Tą grupą są dzieci. Specjalnie dla najmłodszych przygotowany został szereg atrakcji, takich jak bawialnia z interaktywnymi zabawkami czy spacery po wystawach dla dorosłych ze specjalnym przewodnikiem, który przybliży ich tematykę dzieciom prostym językiem. Bardzo ciekawe są też warsztaty dla dzieci. Jednym z takich wydarzeń jest kurs pt. „Co mówi nos?”, czyli warsztaty poświęcone projektowaniu zapachowemu. Będzie je prowadziła Marta Siembab - jedyna w Polsce senselierka, profesjonalna trenerka zapachowa, założycielka pracowni Senselier.

Dodatkowe informacje:

Dodatkowe informacje o festiwalu (w tym szczegółowy program) są dostępne tutaj.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Ceramika Paradyż
Data publikacji: 27.08.2014 14:49

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.