archirama.pl

Design i recykling: Heath Nash i jego miejski dizajn z odzysku

Heath Nash to dizajner z RPA, który wyczarowuje kolorowe cuda ze… śmieci. Od lat projektuje przedmioty, głównie lampy, wykonane ze zużytych plastikowych butelek. Jego ostatni projekt – to prawdziwy dizajn miejski z odzysku. Dla afrykańskiego miasta Harare wykonał z grupą wolontariuszy wiaty autobusowe z plastikowych odpadów

Dizajn z odzysku - Heath Nash i jego lampy

Dizajn i recykling. Lampion z fragmentów plastikowych butelek, Heath Nash

Fot: Heath Nash, dzięki uprzejmości pracowni

Heath Nash zrobił dyplom na wydziale rzeźby na Uniwersytecie w Cape Town (RPA) w 1999 roku. Od tego czasu wciąż zajmuje się mniej więcej tym samym - dizajnem z recyklingu, czyli wykonywaniem pięknych przedmiotów z tego, co powszechnie uważamy za śmieci.

Początkowo artysta tworzył swoje instalacje z kawałków tektury i taśmy klejącej. Robił również interesujące kartki pocztowe przy pomocy białego kartonu i noża do papieru. Z biegiem czasu jednak zaczął go interesować plastik, jako bardziej wytrzymały materiał. Artysta wykonuje z niego przede wszystkim różnego rodzaju osłony do żarówek. Niektóre są białe, składane jak origami, inne zaś zbudowane z masy kolorowych, wyciętych z plastikowych butelek kwiatów lub motyli.

W tym roku, Heath Nash został zaproszony do wykonania instalacji świetlnej na odbywający się co roku w Harare (Zimbabwe) Międzynarodowy Festiwal Szuki (HIFA). Artyści z całego świata zjeżdżają się tu, by pokazać swoje prace. Tegorocznym motywem przewodnim było przyjęcie zaręczynowe. Temat ten okazał się świetnym pretekstem dla organizatorów, by zainteresować się sztukami wizualnymi i elementami dekoracyjnymi. Z tego też powodu, na festiwalu pojawił się Heath Nash - aby wprowadzić temat rękodzielnictwa i pomówić o dizajnie z recyklingu. Inspiracją dla projektu Nasha było Harare, a scićlej rzecz biorąc, spotykane na każdym kroku elementy architektoniczne z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, które dominowały w krajobrazie miasta.

miejski dizajn a recykling śmieci

Na jednym ze swoich zwyczajowych spacerów po Harare, Heath Nash obserwował mieszkańców i jego uwagę zwrócił fakt, że spędzają oni sporo czasu w cieniu, rzucanym przez drzewa, czy przez fasady budynków. Miejsca te stają się małymi centrami wydarzeń, w których ludzie nawiązują znajomości, rozmawiają i spędzają wolny czas. Myśląc więc o przestrzeni publicznej, artysta doszedł do wniosku, że elementy generujące cień byłyby bardziej przydatne, niż instalacja świetlna, możliwa do używania tylko nocą. Projekt zatem ewoluował.

Celem artysty stało się stworzenie dających cień elementów małej architektury, wykonanych z odpadów takich, jak zużyte opakowania po napojach, płynach do prania itp. A bazą dla nich miały być powtarzalne wzory, powszechne w otaczającej architekturze. Tak narodziły się kolorowe baldachimy z plastiku, mała architektura z odzysku.

Pomysłodawca zaangażował do współpracy dziesięciu rzemieślników. Grupa miała zaledwie tydzień na ukończenie projektu. Pierwsze dni upłynęły na zaznajomieniu zespołu z projektem, dzieleniu budżetu, zdobywaniu właściwych odpadów - głównie plastikowych butelek i puszek oraz rozwiązywaniu problemu wyczyszczenia ich. Kawałki metalu i drewna udało się zdobyć na sławnym targu w Harare, zwanym w języku Shona Siya So, co znaczy zostaw to, jak jest - innymi słowy: nie narzekaj, dostaniesz to, co widzisz. Ta wspaniała fraza stała się nazwą wykonanego przez zespół projektu.

W piątek i sobotę artyści budowali główną konstrukcję dla swojej instalacji, w niedzielę zaś, w wielkim pośpiechu kończyli dzieło i umieszczali je na zajezdni autobusowej w centrum Harare. 

Od teraz czekający na autobusy nie są skazani na palące, afrykańskie słońce. Heath Nash stworzył wiele typów lekkich wiat autobusowych przykrytych kolorowymi baldachimami z przetworzonych odpadów. Dawne śmieci stały się efektownymi meblami miejskimi. Czy taki tani i prosty w wykonaniu miejski dizajn z recyklingu miałby też sens w bogatej Europie? W Polsce plastikowych butelek nie brakuje, gorzej z dobrze zaprojektowanymi wiatami autobusowymi.

Więcej inspiracji znajdziecie na stronie artysty: www.heathnash.com

Źródło: materiały prasowe
Autor: MI
Zdjęcia: Heath Nash, dzięki uprzejmości pracowni
Data publikacji: 12.08.2011 09:35

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.