Bureau Detours opisują siebie jako dynamiczny kolektyw kulturowy, działający na granicy sztuki, dizajnu i architektury. Ci młodzi duńscy projektanci udowadniają, że architektura nie musi być śmiertelnie poważna i nudna. Więcej – ich dzieła to żywe i szalone procesy, które powstają bez dokładnych rysunków i planów!
Ulubionym obszarem działań duńskiego kolektywu Bureau Detours jest środowisko miejskie. Do tworzenia swoich projektów grupa chętnie wykorzystuje naturalne materiały z odzysku, przede wszystkim zaś drewno i stare zużyte palety. Ich prace często powstają tylko na chwilę, jako impuls dla społecznych interakcji. Swoje „śmieciowe” instalacje tworzą w miejscach, w których mogą się zawiązywać i ewoluować nowe znajomości. Oto kilka z ich projektów:
Platform 4/Dania
Platform 4 to kawiarnia w porcie w Aalborg (Dania). Jest to miejsce otwarte dla wielbicieli sztuki, dizajnu, fotografii i filmu, w którym można wspólnie popracować i wymieniać poglądy. Tej wiosny gospodarze postanowili poszerzyć horyzonty i zorganizować coś w rodzaju auli pod gołym niebem. Ponad dziewięć gorączkowych dni majowych, Bureau Detours i bywalcy Platform 4 z zapałem wiercili, lutowali, budowali, programowali i wbijali gwoździe. Efektem wytężonych prac jest kreatywna kawiarniana przestrzeń, w której gospodarze przez całe lato organizują wykłady, spotkania, dyskusje i imprezy muzyczne.
The Wooden House/Niemcy
Kolejny tymczasowy projekt kolektywu. Pojawił się na IMM Cologne International Furnishing Show 2011. Bureau Detours zbudowało go na prośbę firmy Tvilum, jednego z europejskich producentów meblowych. Drewniany dom został pomyślany jako kreatywna architektoniczna struktura. Wykonano go z 75 drewnianych palet wykorzystywanych do transportowania mebli w fabryce Tvilum. The Wooden House wybudowano w miejscu targów, pięć dni przed ich rozpoczęciem. Obsługa stoiska wykorzystywała go jako miejsce spotkań, zabaw i relaksu.
The Library/Dania
A gdyby stworzyć szkolną bibliotekę opasującą wszystkie wolne przestrzenie w budynku? The Library to projekt w ramach planu przekształcania szkolnych wypożyczalni. Wystawa składała się z drewnianych regałów na kolorowe magazyny i trwała tydzień. Jej elementy wciąż są w użyciu i często funkcjonują jako narzędzia podczas lekcji. Rezultatem zakończonej sukcesem akcji jest nowa sekcja magazynów w szkolnej bibliotece.
Manmade furniture/Skandynawia
Kolektyw wziął również udział w wystawie Manmade Environment, prezentującej skandynawskie podejście do architektury krajobrazu. Wspólnym mianownikiem przedstawianych w ramach wydarzenia projektów jest próba poszukiwania przyszłościowych rozwiązań poprzez innowacyjne podejście - zarówno w skandynawskiej, jak i międzynarodowej perspektywie. Bureau Detours zostało poproszone przez kuratorów wystawy o stworzenie różnych typów mebli na potrzeby ekspozycji. Wymogiem była elastyczność i dynamiczność. Produkty miały mieć szerokie zastosowanie i nadawać się do różnych rodzajów aktywności publicznej.
Każdy eksponat jest ręcznie wykonany z drewna. Dodatkowo kolektyw stworzył miejsce do zabaw dla dzieci i ławki kinowe dla Norweskiego Centrum Designu i Architektury w Oslo. Wystawę można jeszcze obejrzeć w Szwedzkim Muzeum Architektury, od października do grudnia zaś będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Fińskiej Architektury w Helsinkach.
Aby dowiedzieć się więcej o projektach Bureau Detours zajrzyjcie na ich stronę: www.detours.biz