archirama.pl

Paleciaki, czyli architektura ze śmieci od Bureau Detours

Architektura to droga zabawa – wysoki budżet, sztab projektantów i armia robotników. Kolektyw projektowy Bureau Detours z Danii udowadnia, że tak nie musi być! Czasami wystarczy chęć tworzenia i zabawy. Ci szaleni projektanci budują szybko, tanio i na chwilę, angażując do tego lokalne społeczności. Ze starych palet tworzą pawilony, które świetnie odnajdują się w przestrzeni miejskiej

Drewniane pawilony od Bureau Detours - akcja w przestrzeni miejskiej

Platform 4, Bureau Detours

Fot: dzięki uprzejmości Bureau Detours

Bureau Detours opisują siebie jako dynamiczny kolektyw kulturowy, działający na granicy sztuki, dizajnu i architektury. Ci młodzi duńscy projektanci udowadniają, że architektura nie musi być śmiertelnie poważna i nudna. Więcej – ich dzieła to żywe i szalone procesy, które powstają bez dokładnych rysunków i planów!

Ulubionym obszarem działań duńskiego kolektywu Bureau Detours jest środowisko miejskie. Do tworzenia swoich projektów grupa chętnie wykorzystuje naturalne materiały z odzysku, przede wszystkim zaś drewno i stare zużyte palety. Ich prace często powstają tylko na chwilę, jako impuls dla społecznych interakcji. Swoje „śmieciowe” instalacje tworzą w miejscach, w których mogą się zawiązywać i ewoluować nowe znajomości. Oto kilka z ich projektów:

Platform 4/Dania

Platform 4 to kawiarnia w porcie w Aalborg (Dania). Jest to miejsce otwarte dla wielbicieli sztuki, dizajnu, fotografii i filmu, w którym można wspólnie popracować i wymieniać poglądy. Tej wiosny gospodarze postanowili poszerzyć horyzonty i zorganizować coś w rodzaju auli pod gołym niebem. Ponad dziewięć gorączkowych dni majowych, Bureau Detours i bywalcy Platform 4 z zapałem wiercili, lutowali, budowali, programowali i wbijali gwoździe. Efektem wytężonych prac jest kreatywna kawiarniana przestrzeń, w której gospodarze przez całe lato organizują wykłady, spotkania, dyskusje i imprezy muzyczne.

The Wooden House/Niemcy

Kolejny tymczasowy projekt kolektywu. Pojawił się na IMM Cologne International Furnishing Show 2011. Bureau Detours zbudowało go na prośbę firmy Tvilum, jednego z europejskich producentów meblowych. Drewniany dom został pomyślany jako kreatywna architektoniczna struktura. Wykonano go z 75 drewnianych palet wykorzystywanych do transportowania mebli w fabryce Tvilum. The Wooden House wybudowano w miejscu targów, pięć dni przed ich rozpoczęciem. Obsługa stoiska wykorzystywała go jako miejsce spotkań, zabaw i relaksu.

The Library/Dania

A gdyby stworzyć szkolną bibliotekę opasującą wszystkie wolne przestrzenie w budynku? The Library to projekt w ramach planu przekształcania szkolnych wypożyczalni. Wystawa składała się z drewnianych regałów na kolorowe magazyny i trwała tydzień. Jej elementy wciąż są w użyciu i często funkcjonują jako narzędzia podczas lekcji. Rezultatem zakończonej sukcesem akcji jest nowa sekcja magazynów w szkolnej bibliotece.

Manmade furniture/Skandynawia

Kolektyw wziął również udział w wystawie Manmade Environment, prezentującej skandynawskie podejście do architektury krajobrazu.  Wspólnym mianownikiem przedstawianych w ramach wydarzenia projektów jest próba poszukiwania przyszłościowych rozwiązań poprzez innowacyjne podejście - zarówno w skandynawskiej, jak i międzynarodowej perspektywie. Bureau Detours zostało poproszone przez kuratorów wystawy o stworzenie różnych typów mebli na potrzeby ekspozycji. Wymogiem była elastyczność i dynamiczność. Produkty miały mieć szerokie zastosowanie i nadawać się do różnych rodzajów aktywności publicznej.

Każdy eksponat jest ręcznie wykonany z drewna. Dodatkowo kolektyw stworzył miejsce do zabaw dla dzieci i ławki kinowe dla Norweskiego Centrum Designu i Architektury w Oslo. Wystawę można jeszcze obejrzeć w Szwedzkim Muzeum Architektury, od października do grudnia zaś będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Fińskiej Architektury w Helsinkach.

Aby dowiedzieć się więcej o projektach Bureau Detours zajrzyjcie na ich stronę: www.detours.biz

Autor: MI
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Bureau Detours
Data publikacji: 18.08.2011 17:14

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.