Współczesna architektura z drukarki 3D
Technologia przestrzennego druku rozwija się szybko. O zastosowaniu drukarek 3D w budownictwie mówi się głośno od kilku lat. Działają już prototypy takich urządzeń. Jak dotąd jednak dominowały maszyny eksperymentalne, budowane często przez uczelnie. Tym razem w prace zaangażowało się duże przedsiębiorstwo budowlane, firma Skanska zatrudnia przeszło 50 000 pracowników.
Pierwszą na świecie maszyna do drukowania trójwymiarowych elementów konstrukcyjnych z betonu ma być zaprojektowana we współpracy z brytyjskim Uniwersytetem w Loughborough. Pierwsze rezultaty projektu mają być ogłoszone za kilkanaście miesięcy.
Skanska wykorzystuje technologię druku 3D już od 2012 roku. Na większą skalę technologia ta została przez firme wykorzystana po raz pierwszy w trakcie realizacji szesnastopiętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w Londynie. Za pomocą drukarek 3D wyprodukowano w 2013 roku osłony podparcia dla dachu. Inwestycja przyciągnęła wówczas uwagę mediów.
Nowa drukarka ma umożliwiać produkcję znacznie bardziej skomplikowanych brył. Będą to elementy konstrukcyjne i dekoracyjne detale architektoniczne z betonu. Rozwiązanie ma skrócić czas przygotowania potrzebnych elementów z tygodni do godzin. Drukarka zamiast betoniarki? Może już niedługo.
