archirama.pl

Dynamiczne fasady. Jak sprawić żeby architektura stała się interesująca?

Co zrobić aby architektura przestała być nudna i zainteresowała odbiorcę? Dynamiczne fasady to idealne rozwiązanie. Fasada poruszana przez dźwięk, podmuch wiatru wywołany naszym ruchem lub ciepło. To kolejne przykłady rozwiązań fasad dynamicznych.

Fasada 4D Pixel poruszana jest przez dźwiek, czy muzykę

Fasada 4D Pixel poruszana jest przez dźwiek, czy muzykę

Fot: Studio Roosegaarde

- Architektura przestaje być interesująca, przechodzi się obok niej obojętnie, jest powtarzalna, boi się wyjść poza pewne ramy. Odbiory oczekują od architektów coraz więcej innowacyjnych pomysłów, dlatego część projektantów postanawia projektować fasady dynamiczne. Przykłady fasad dynamicznych poruszanych przez dźwięk, ruch, czy ciepło to w większości, w chwili obecnej, tylko instalacje sprawdzające poprawność montażu i zastosowanie systemu. Jednak trzeba przyznać, że nawet mały fragment ściany wzbudza zainteresowanie każdego.

>> Zobacz przykład fasady poruszanej przez witr!!!

Architektura: fasada poruszana przez głos i muzykę

4D – Pixel to na razie tylko instalacja zaproponowana przez Studio Roosegaarde. Fasada reaguje na nasz głos i muzykę. Daje to wrażenie, jakby mur poruszał się z nami, podąża za naszym dźwiękiem. Projektanci w ten sposób pokazują nowy rodzaj architektury – elastycznej, adoptującej się do mieszkańców. Instalacja składa się z tysięcy pikseli, reagujących na częstotliwość naszych głosów. Fasada jest taka, jak odbiorca - raz agresywna, zmysłowa innym razem agresywna – mówi jeden z autorów projektu Daan Roosegaarde. Fasada odzwierciedla nasze zachowania. Przez to zachęca nas do jej dokładnego obejrzenia.

Fasada reagująca na ciepło

W Berlinie w 2005 powstała instalacja fasady reagującej na ciepło. Autorem jest biuro The Green Eyl z Federiciem Eyl na czele. Fasada składa się z pojedynczych modułów i przesłon, które pod wpływem ciepła otwierają się zamykają, dzięki zamontowanym tam siłownikom. Fasadę „Aparture” porównuje się do ludzkiej tęczówki, która reaguje na intensywność światła. Dzięki temu, przechodząc obok fasady możemy zauważyć na niej swój cień stworzony przez specjalnie zainstalowane przesłony. Odbiorca, który zorientuje się, że fasada z nim współgra – porusza się za nim, przystaje na chwilę i chce poznać to nowe rozwiązanie. Może to jest przyszłość architektury, coś co wprawia każdego w podziw i zainteresowanie.

Fasada poruszająca się przez podmuch wiatru

Studio Roosegaarde jest autorem kolejnej instalacji, która może być wykorzystana jako fasada budynku lub przynajmniej jej część. FLOW 5.0 jest systemem składającym się z setek aluminiowych wentylatorów, które poprzez ruch przechodniów poruszają się. Dodatkowo w stworzonym systemie zainstalowano liczne czujniki, mikrofony i specjalne oprogramowania. Fasada powstała w 2007 roku i do dzisiaj wprawia w zachwyt ludzi mijających tę instalację.

Architekci i projektanci prześcigają się w pomysłach. Dynamiczne fasady mogą stać się przyszłością architektury, która w końcu zacznie współgrać z odbiorcą i przestanie być czymś całkowicie odrębnym.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: TheGreenEyl, Studio Roosegaarde
Data publikacji: 8.01.2013 11:22

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.