archirama.pl

Festiwal designu w Londynie: The Smile

Co można zrobić z drewna? Na przykład gigantyczny uśmiech. Pawilon The Smile to kolejna instalacja – wizytówka London Design Festival

Pawilon The Smile w Londynie. Festiwal designu

The Smile, pawilon w Londynie, 2016

Fot: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Festiwal designu w Londynie w 2016 roku będzie gościł około 250 wystawców, 15 narodowych ekspozycji, dziesiątki zaproszonych na wykłady ekspertów. W mieście przygotowano ok. 400 plenerowych instalacji. Centrum wydarzeń będzie muzeum Wiktorii i Alberta, ale program obejmuje także wydarzenia w targowej przestrzeni Old Truman Brewery, a także pracowniach i studiach projektowych rozsianych po mieście. 

Zaskakująca bryła

Symbolem tegorocznej edycji jest wielki „uśmiech” – pawilon w formie odwróconego łuku. Bryła ma 34 metry długości, 4,5 szerokości, a na wysuniętych krańcach wznosi się na 3,5 metra.  Od 17 września 2016 do 12 października 2016 pawilon jest eksponowany na terenie Chelsea College of Arts w Londynie. Bryła dominuje w przestrzeni placu. Łukowato wygięta forma kontrastuje z wiktoriańskimi budowlami w sąsiedztwie. Od pobliskich zabudowań różni ją nie tylko brak zdobień, ale też materiał. Pawilon zbudowany został z drewnianych paneli. Drewno tulipanowca amerykańskiego widoczne jest na elewacji i we wnętrzu budynku, mieszczącego tylko jedno, otwarte na końcach pomieszczenie. Od zewnątrz budynek wygląda jak monumentalna rzeźba. Od wnętrza to tunel – wieża widokowa. Otwarte krańce bryły stają się balkonami. Wejście kojarzy się z archetypicznym wyobrażeniem Arki Noego, z czworoboczną bramą i wewnętrznym pokładem. Grube na 10 cm ściany przebite zostały okrągłymi otworami.
Wygięta szczytami ku górze bryła styka sie z powierzchnia placu tylko w środkowej części. Sprawia wrażenie chwiejnej, jak wielka równoważnia. Podświadomie oczekuje się, że grupa widzów zebrana w jednym z końców tunelu przeważy, przechylając łuk.

Projekty przedstawiane w ramach ekspozycji stanowią jeden z kluczowych punktów programu London Design Festival. Są one zawsze prezentowane w miejscach ogólnie dostępnych, a ich skala sprawia, że przyciągają liczną publiczność”– podkreśla Ben Evans, dyrektor London Design Festival.

Projekt obiektu przygotowała Alison Brooks, założycielka pracowni Alison Brook Architects. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą Arup oraz Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

To kolejna instalacja promująca wykorzystanie drewna we współczesnej architekturze. AHEC zaprasza do współpracy projektantów i zachęca ich do wyeksponowania własciwości tworzywa. Jednej z poprzednich edycji towarzyszyły m.in. schody-łamigłówka, przypominająca grafiki Eschera.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Data publikacji: 16.09.2016 17:03

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.