archirama.pl

Konkurs na projekt kapsuły Hyperloop

Szybszy od samolotu, tani, przyjazny środowisku, bezpieczny... Podobno właśnie taki będzie nowy rodzaj transportu, Hyperloop. Właśnie trwa konkurs na projekt nowych pojazdów

Transport przyszłości: superszybka kolej Hyperloop

Hyperloop: wiadukt, kilka metrów nad ziemią tunel, w którym z prędkością 1200 km na godzinę pędzą mieszczace ok. 30 pasażerów wagoniki. Nad tunelem - ogniwa fotowoltaiczne zasilajace system www.spacex.com/hyperloop

Fot: http://www.spacex.com/hyperloop


Ruchliwe amerykańskie biura i redakcje sportretowane w starych filmach wyposażone są z reguły w bardzo szczególny system – pocztę pneumatyczną. Wystrzeliwane pod wysokim ciśnieniem kapsuły pędzą rurami, dostarczając przesyłki z piętra na piętro. Takie urządzenia, budowane już w XIX wieku działają do dziś. Faksy i internet wyparły pocztę pneumatyczną z biur, ale np. próbki krwi w niektórych szpitalach są wciąż przesyłane w miniaturowych pojemnikach, wędrujących systemem rur jak pociski wystrzelone z wiatrówki.
Od dwustu lat rozmaici wynalazcy proponowali budowę podobnego systemu w większej skali, tak, by w kapsułach mogli podróżować ludzie. Teoretycznie taki środek transportu ma wiele zalet, jest szybki, linie można doprowadzić do centrów miast, możliwe są różne sposoby zasilania itd. W praktyce brak funduszy czy trudności techniczne zawsze wstrzymywały budowę. Być może już wkrótce sytuacja się zmieni i nowy środek transportu jednak powstanie. W prace zaangażował się Elon Musk – postać przypominająca ekscentrycznych bogaczy z powieści Juliusza Verne’a. Miliarder, trochę ekscentryk, futurysta z głową do interesów, jest założycielem m.in. firmy SpaceX, wysyłającej pojazdy kosmiczne na orbitę okołoziemską.

W 2012 roku Musk zaprezentował koncepcję kolei pneumatycznej Hyperloop, łączącej Los Angeles i San Francisco. Kapsuły mają pędzić z prędkością przeszło 1200 kilometrów w tunelach, z których częściowo usunięte zostanie powietrze. Zmniejszy to opory aerodynamiczne i umożliwi osiąganie gigantycznych prędkości. Tunele umieszczone mają być nad ziemią, na wiaduktach. Na powierzchni zaplanowany jest montaż paneli słonecznych, zaspokajających w pełni zapotrzebowanie systemu na energię. Brzmi to jak bajka – gdyby udało się zrealizować projekt, powstałby doskonały środek transportu. W dodatku za ułamek (ok.15%) kwoty, którą zamierzały wydać władze stanu. Jak będzie w rzeczywistości, pokażą testy – w ciągu najbliższych lat ma powstać testowy tor.

Konkurs na projekt pojazdu

Budowa toru ma się zakończyć już w 2016 roku. Po oddaniu go do użytku przyjdzie czas na testowanie pojazdów. SpaceX zaprasza designerów, zespoły projektantów związanych z uczelniami technicznymi i biura projektowe do udziału w konkursie na kapsułę Hyperloop. Termin upływa 15 września – więcej informacji na stronie http://www.spacex.com/hyperloop.

Autor: KZ
Zdjęcia: http://www.spacex.com/hyperloop
Data publikacji: 27.07.2015 11:01

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.