Ruchliwe amerykańskie biura i redakcje sportretowane w starych filmach wyposażone są z reguły w bardzo szczególny system – pocztę pneumatyczną. Wystrzeliwane pod wysokim ciśnieniem kapsuły pędzą rurami, dostarczając przesyłki z piętra na piętro. Takie urządzenia, budowane już w XIX wieku działają do dziś. Faksy i internet wyparły pocztę pneumatyczną z biur, ale np. próbki krwi w niektórych szpitalach są wciąż przesyłane w miniaturowych pojemnikach, wędrujących systemem rur jak pociski wystrzelone z wiatrówki.
Od dwustu lat rozmaici wynalazcy proponowali budowę podobnego systemu w większej skali, tak, by w kapsułach mogli podróżować ludzie. Teoretycznie taki środek transportu ma wiele zalet, jest szybki, linie można doprowadzić do centrów miast, możliwe są różne sposoby zasilania itd. W praktyce brak funduszy czy trudności techniczne zawsze wstrzymywały budowę. Być może już wkrótce sytuacja się zmieni i nowy środek transportu jednak powstanie. W prace zaangażował się Elon Musk – postać przypominająca ekscentrycznych bogaczy z powieści Juliusza Verne’a. Miliarder, trochę ekscentryk, futurysta z głową do interesów, jest założycielem m.in. firmy SpaceX, wysyłającej pojazdy kosmiczne na orbitę okołoziemską.
W 2012 roku Musk zaprezentował koncepcję kolei pneumatycznej Hyperloop, łączącej Los Angeles i San Francisco. Kapsuły mają pędzić z prędkością przeszło 1200 kilometrów w tunelach, z których częściowo usunięte zostanie powietrze. Zmniejszy to opory aerodynamiczne i umożliwi osiąganie gigantycznych prędkości. Tunele umieszczone mają być nad ziemią, na wiaduktach. Na powierzchni zaplanowany jest montaż paneli słonecznych, zaspokajających w pełni zapotrzebowanie systemu na energię. Brzmi to jak bajka – gdyby udało się zrealizować projekt, powstałby doskonały środek transportu. W dodatku za ułamek (ok.15%) kwoty, którą zamierzały wydać władze stanu. Jak będzie w rzeczywistości, pokażą testy – w ciągu najbliższych lat ma powstać testowy tor.
Konkurs na projekt pojazdu
Budowa toru ma się zakończyć już w 2016 roku. Po oddaniu go do użytku przyjdzie czas na testowanie pojazdów. SpaceX zaprasza designerów, zespoły projektantów związanych z uczelniami technicznymi i biura projektowe do udziału w konkursie na kapsułę Hyperloop. Termin upływa 15 września – więcej informacji na stronie http://www.spacex.com/hyperloop.