Design
DESIGN

Konkurs na projekt łazienki przyszłości. Jump The Gap 2015

  • Komentarze

Zrównoważony rozwój, łazienka i Roca

Plura, projekt przygotowany przez Katharinę Sophie Wohlleben i Larissę Siemon,

Fot: Roca - materiały prasowe
  • Btwist. Współczesny design: mała bryła, trzy funkcje
  • Współczesny design w łazience, nagroda studencka w konkursie Jump The Gap 2015
  • Konkurs firmy Roca, edycja 2015
  • Zrównoważony rozwój, łazienka i Roca

Ogłoszono wyniki konkursu dla projektantów Jump The Gap 2015. Prace nadesłało ok. 3700 uczestników 

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polskie łazienki bardzo się zmieniły. Wiele starszych osób pamięta jeszcze metalowe wanienki, które w sobotę wieczorem napełniano wodą do cotygodniowego mycia. Niedawne badania Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że wciąż co czwarty Polak myje się tylko raz w tygodniu. Na szczęście jednak sytuacja powoli się poprawia, a łazienka z wanną albo kabiną prysznicową jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.

Konkurs na projekt łazienki przyszłości

Wanna albo prysznic są standardem; a co z luksusami? W niektórych domach salon kąpielowy to miejsce wypoczynku i relaksu, wygodne i wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wanny z hydromasażem, kabiny parowe, panele natryskowe i inne. Do stanu non plus ultra jest jednak jeszcze daleko. Wciąż pojawiają się nowe pomysły. Rozwój ten stymulowany jest między innymi przez konkursy dla projektantów. Jednym z nich jest organizowany przez firmę Roca konkurs na projekt łazienki przyszłości Jump The Gap. Tegoroczną, szóstą edycję rozstrzygnięto w październiku 2015. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Galerii Roca w Madrycie.
Spośród prac nadesłanych przez 3 700 uczestników z całego świata do ścisłego finału zakwalifikowane zostało osiem najlepszych. Nagrodę w kategorii profesjonalistów jury przyznało Irene Cañada oraz Raquel Prendes – autorom projektu Btwist, wielofunkcyjnej umywalki. Jedna bryła, trzy główne elementy – a celem jest oszczędność miejsca i troska o środowisko. Woda z umywalki jest gromadzona i służy do spłukiwania toalety. Szara woda zastępuje czystą, co zmniejsza zużycie wody i koszt eksploatacji.

Konkurs studencki

Pierwsza nagrodę w kategorii studenckiej otrzymał zespół projektowy Samuele Nucaro i Cristina Tu Anh Pham. Zaprojektowany przez nich prysznic [Aria] 2 to rozwiązanie dla minimalistów. Użytkownik nie musi mieć ręcznika, a nawet mydła. Urządzenie automatycznie zauważa obecność osoby w kabinie, myje ją i suszy.

Współczesny design i ekologia

Obie nagrodzone prace zaprojektowane zostały z myślą o ochronie środowiska naturalnego przez zmniejszenie zużycia wody i środków czyszczących. W szóstej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana została dodatkowa, specjalna nagroda w kategorii zrównoważonego rozwoju. Laureata wskazała Fundacja We Are Water. Plura, projekt Kathariny Sophie Wohlleben i Larissy Siemon, wyróżnia się  mechanizmem zapobiegającym utracie wody.

W gronie finalistów znalazła się także Polka, Halszka Barełkowska. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zgłosiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej.  The Gloves to niewielkie uniwersalne urządzenie, myjące i suszące ręce. Wbudowane w ścianę sprzęty mają też same się czyścić.

Więcej informacji www.jumpthegap.net

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Roca - materiały prasowe
Data publikacji: 26.10.2015 16:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.