W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polskie łazienki bardzo się zmieniły. Wiele starszych osób pamięta jeszcze metalowe wanienki, które w sobotę wieczorem napełniano wodą do cotygodniowego mycia. Niedawne badania Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że wciąż co czwarty Polak myje się tylko raz w tygodniu. Na szczęście jednak sytuacja powoli się poprawia, a łazienka z wanną albo kabiną prysznicową jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.
Konkurs na projekt łazienki przyszłości
Wanna albo prysznic są standardem; a co z luksusami? W niektórych domach salon kąpielowy to miejsce wypoczynku i relaksu, wygodne i wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wanny z hydromasażem, kabiny parowe, panele natryskowe i inne. Do stanu non plus ultra jest jednak jeszcze daleko. Wciąż pojawiają się nowe pomysły. Rozwój ten stymulowany jest między innymi przez konkursy dla projektantów. Jednym z nich jest organizowany przez firmę Roca konkurs na projekt łazienki przyszłości Jump The Gap. Tegoroczną, szóstą edycję rozstrzygnięto w październiku 2015. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Galerii Roca w Madrycie.
Spośród prac nadesłanych przez 3 700 uczestników z całego świata do ścisłego finału zakwalifikowane zostało osiem najlepszych. Nagrodę w kategorii profesjonalistów jury przyznało Irene Cañada oraz Raquel Prendes – autorom projektu Btwist, wielofunkcyjnej umywalki. Jedna bryła, trzy główne elementy – a celem jest oszczędność miejsca i troska o środowisko. Woda z umywalki jest gromadzona i służy do spłukiwania toalety. Szara woda zastępuje czystą, co zmniejsza zużycie wody i koszt eksploatacji.
Konkurs studencki
Pierwsza nagrodę w kategorii studenckiej otrzymał zespół projektowy Samuele Nucaro i Cristina Tu Anh Pham. Zaprojektowany przez nich prysznic [Aria] 2 to rozwiązanie dla minimalistów. Użytkownik nie musi mieć ręcznika, a nawet mydła. Urządzenie automatycznie zauważa obecność osoby w kabinie, myje ją i suszy.
Współczesny design i ekologia
Obie nagrodzone prace zaprojektowane zostały z myślą o ochronie środowiska naturalnego przez zmniejszenie zużycia wody i środków czyszczących. W szóstej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana została dodatkowa, specjalna nagroda w kategorii zrównoważonego rozwoju. Laureata wskazała Fundacja We Are Water. Plura, projekt Kathariny Sophie Wohlleben i Larissy Siemon, wyróżnia się mechanizmem zapobiegającym utracie wody.
W gronie finalistów znalazła się także Polka, Halszka Barełkowska. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zgłosiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej. The Gloves to niewielkie uniwersalne urządzenie, myjące i suszące ręce. Wbudowane w ścianę sprzęty mają też same się czyścić.
Więcej informacji www.jumpthegap.net