archirama.pl

Konkurs na projekt łazienki przyszłości. Jump The Gap 2015

Ogłoszono wyniki konkursu dla projektantów Jump The Gap 2015. Prace nadesłało ok. 3700 uczestników 

Zrównoważony rozwój, łazienka i Roca

Plura, projekt przygotowany przez Katharinę Sophie Wohlleben i Larissę Siemon,

Fot: Roca - materiały prasowe

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polskie łazienki bardzo się zmieniły. Wiele starszych osób pamięta jeszcze metalowe wanienki, które w sobotę wieczorem napełniano wodą do cotygodniowego mycia. Niedawne badania Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że wciąż co czwarty Polak myje się tylko raz w tygodniu. Na szczęście jednak sytuacja powoli się poprawia, a łazienka z wanną albo kabiną prysznicową jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.

Konkurs na projekt łazienki przyszłości

Wanna albo prysznic są standardem; a co z luksusami? W niektórych domach salon kąpielowy to miejsce wypoczynku i relaksu, wygodne i wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wanny z hydromasażem, kabiny parowe, panele natryskowe i inne. Do stanu non plus ultra jest jednak jeszcze daleko. Wciąż pojawiają się nowe pomysły. Rozwój ten stymulowany jest między innymi przez konkursy dla projektantów. Jednym z nich jest organizowany przez firmę Roca konkurs na projekt łazienki przyszłości Jump The Gap. Tegoroczną, szóstą edycję rozstrzygnięto w październiku 2015. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Galerii Roca w Madrycie.
Spośród prac nadesłanych przez 3 700 uczestników z całego świata do ścisłego finału zakwalifikowane zostało osiem najlepszych. Nagrodę w kategorii profesjonalistów jury przyznało Irene Cañada oraz Raquel Prendes – autorom projektu Btwist, wielofunkcyjnej umywalki. Jedna bryła, trzy główne elementy – a celem jest oszczędność miejsca i troska o środowisko. Woda z umywalki jest gromadzona i służy do spłukiwania toalety. Szara woda zastępuje czystą, co zmniejsza zużycie wody i koszt eksploatacji.

Konkurs studencki

Pierwsza nagrodę w kategorii studenckiej otrzymał zespół projektowy Samuele Nucaro i Cristina Tu Anh Pham. Zaprojektowany przez nich prysznic [Aria] 2 to rozwiązanie dla minimalistów. Użytkownik nie musi mieć ręcznika, a nawet mydła. Urządzenie automatycznie zauważa obecność osoby w kabinie, myje ją i suszy.

Współczesny design i ekologia

Obie nagrodzone prace zaprojektowane zostały z myślą o ochronie środowiska naturalnego przez zmniejszenie zużycia wody i środków czyszczących. W szóstej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana została dodatkowa, specjalna nagroda w kategorii zrównoważonego rozwoju. Laureata wskazała Fundacja We Are Water. Plura, projekt Kathariny Sophie Wohlleben i Larissy Siemon, wyróżnia się  mechanizmem zapobiegającym utracie wody.

W gronie finalistów znalazła się także Polka, Halszka Barełkowska. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zgłosiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej.  The Gloves to niewielkie uniwersalne urządzenie, myjące i suszące ręce. Wbudowane w ścianę sprzęty mają też same się czyścić.

Więcej informacji www.jumpthegap.net

Autor: KZ
Zdjęcia: Roca - materiały prasowe
Data publikacji: 26.10.2015 16:40

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.