archirama.pl

Laleczka Munny w Warszawie, czyli moda na figurki do malowania zawitała do Polski

Designer Toys to zabawki dla dorosłych wytwarzane w limitowanych edycjach przez artystów i dizajnerów. Najsłynniejsze są kultowe vinylowe lalki Munny, które można samemu malować i modyfikować. Te i inne dizajnerskie zabawki można oglądać w nowym warszawskim fusion store - NiemaSówka. Sklep-galeria prowadzi również sprzedaż pomalowanych jak i gładkich figurek Munny

niemasówka

Wnętrze Niemasówki w Warszawie, ul. Zgoda 5

Fot: materiały promocyjne

Designer Toys to, mówiąc najprościej, zabawki dla dorosłych wytwarzane w limitowanych edycjach przez artystów i dizajnerów. Dostępne są także gotowe lalki produkowane z myślą o DIY (Do it yourself/zrób to sam), którym projektanci nadają indywidualny charakter i które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolekcjonerów. Jedną z pierwszych zabawek tego typu jest laleczka Munny, 18-centrymentrowa figurka wykonana z miękkniego winylu. Już poczas wystawy w nowej stołecznej galerii NiemaSówka będą malować laureaci konkursu Warsaw Plastic ( szczegóły na www.warsawplastic.com): Ada Buchholc, Adam Banaszek, Agata Dudek( DUDU), BELL, CIAH CIAH, Grzegorz Teszbir, Igor Chołda (Aqualoopa), Kaja Wielowiejska, Karolina Górecka, Konrad Sybilski,  Krzysztof Niemyski,  Luiza Kwiatkowska, Matt Cloud, NITCA.pl, OGRYZ, Piotr Chuchla, Piotr Hołub (peha), Saiko, Szymon Szym, Urszula Bukowska i Weronika Kołodziej (nikafika).

Po wernisażu wszystkie ozdobione przez uczestników figurki zostaną wystawione na sprzedaż, a 30% dochodu organizatorzy przeznaczą na jeden z warszawskich domów dziecka. Galeria NiemaSówka działa od niedawna, ale już można tam znaleźć obrazy, grafiki, rzeźby, ceramikę, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, a także biżuterię oraz odzież autorstwa młodych projektantów, m.in prace Remigiusza Laskowskiego, absolwenta Wydziału Projektowania Graficznego na ASP w Łodzi, w tym jego ażurowe meble i dekoracje ścienne, stanowiące mieszankę polskiego folkloru i high-tech; Patrycji Smirnow, która studiowała na ASP w Łodzi na wydziale projektowania dzianin, a teraz tworzy recyklingowe torby, pufy oraz narzuty ze starych reklamówek czy Magdaleny Godawy, absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, malarki zajmującej się ekodizajnem. Artystka wyplata z papieru kolorowe kubki, doniczki, kolczyki i przedmioty do przechowywania drobiazgów, ale toż kosze na koce i koty. Z jakiego papieru wyplata? Może to być szara Gazeta Wyborcza albo Rzeczpospolita - "te się przydają, bo są miękkie. Ale szczególnie polecam stare programy telewizyjne, bo są kolorowe. Dobrze, jeżeli te gazety mają słabą jakość papieru, wtedy lepiej się je zwija" - tłumaczy projektantka.

NiemaSówka ma być przede wszystkim galerią młodego dizajnu. Założyło je młode małżeństwo: Edyta Glińska i Bartosz Wielowiejski. Bartosz jest absolwentem wzornictwa przemysłowego warszawskiej ASP, Edyta filologii polskiej; zajmuje się muzyką, jest wokalistką i autorką tekstów. Można usłyszeć ją m.in. w zespole NAO, dlatego w galerii organizowane będą również koncerty. "NiemaSówka powstała z potrzeby połączenia różnych grup artystycznych i zaprezentowania ich twórczości w jednym miejscu" - tłumaczą właściciele. - "Będzie promować ekologiczny, polski dizajn, a dotąd takiej galerii brakowało w Warszawie. Ma tu być przytulnie i nowocześnie. Stylistycznie będzie to zderzenie industrialu z ekologią, ekstrawagancji z pruderią i sielanki z psychodelą. Będziemy propagować twórczość młodych, głównie rodzimych artystów, malarzy, dizajnerów, rękodzielników, muzyków i wszystkich tych, którzy mają chęć dzielić się swoją pasją z innymi. Chcemy nauczyć ludzi doceniać to, co dobrze zaprojektowane, wyjątkowe i wykonane z sercem. Pokazać produkty płynące poza mainsteamem, o które nie uderzysz głową, idąc ulicą, ani nie wypadnie z twojej lodówki. Warto ich szukać. Utożsamiać się z nimi, poznając tym samym siebie. Nasza wyjątkowość polega na połączeniu kilku grup artystycznych w taki sposób, by różne środowiska zainteresowały się sobą wzajemnie." - wyjaśnia swoją koncepcję Bartek Wielowiejski.

Właściciele zapewniają również, iż działać będą na wielu płaszczyznach. Spodziewajcie się wernisaży, performance'ów, minikoncertów i innych ciekawych wydarzeń wspierających szeroko pojętą sztukę.

 
OTWARCIE WERNISAŻU: 22 czerwca, godzina 19:00, NiemaSówka fusion store, ul. Zgoda 5 ( w podwórku ), Warszawa.
 
 

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: materiały promocyjne
Data publikacji: 22.06.2011 10:11

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.