W Dubaju oficjalnie zaprezentowano latający samochód, który ma odmienić oblicze dróg na razie tylko w Dubaju, ale z czasem i w innych krajach. Model samochodu powstał dzięki współpracy Urzędu zajmującego się drogami i transportem w Dubaju z chińską firmą EHANG. Oficjalny lot próbny samochodu odbył się podczas Światowego Zjazdu Rządów. Latający samochód ma pojawić się na podniebnych ulicach Dubaju już w lipcu 2017 roku.
Latający samochód wyposażony w najnowsze technologie
Mimo, że na pierwszy rzut oka przypomina dron z przyczepioną kabiną dla człowieka, to innowacyjne technologie zastosowane w kokpicie robią wrażenie. Latający samochód (znany pod nazwą AAV) wyposażony został w dotykowy panel z aktualnymi mapami. Kierowca musi jedynie wskazać miejsce docelowe i samochód rozpoczyna lot. Dodatkowo samochód posiada wiele systemów bezpieczeństwa – w przypadku awarii jednego z systemów, jego funkcję przejmuje kolejny, dbając tym samym o bezpieczeństwo osób znajdujących się w środku.
Latającym samochodem z pracy do domu – bez korków
Latający samochód jest w stanie jednorazowo latać przez około 30 minut. Może osiągnąć prędkość maksymalną 1 60 km/h, jednak zalecana i standardowa szybkość to 100 km/h. Samochód ląduje z prędkością 4 m/s. Czas ładowania baterii to 1 – 2 godziny. Zaprezentowany model ma 3,9 metra długości, 4,02 metra szerokości i 1,60 metra wysokości. Samochód może wznieść się na maksymalną wysokość około 914,5 metra.
Samochód może latać praktycznie we wszystkich warunkach atmosferycznych. Wszystko dzięki wysokiej jakości czujnikom, które wykrywają i reagują na duże różnice temperatur, czy tłumią turbulencje. Samochodu nie można jedynie używać podczas burzy z piorunami. Samochód ma ciągłą łączność z Centrum Sterowania za pomocą technologii M2M i LTE.
Udana próba lotu samochodem jest dużym krokiem w kierunku innowacyjności i mobilnych rozwiązań, które mogą zmniejszyć problem korków samochodowych w dużych miastach. Czekamy na pierwsze próby lotów samochodów w Polsce.

-
Listopadowe targi wzornictwa na starym dworcu kolejowym we Wrocławiu więcej
-
Współczesny design to m.in. poszukiwanie coraz to nowych materiałów. Projektanci z Malita Just Wood sięgnęli po mech więcej
-
Dziesięć firm, złoty medal, dwanaście wyróżnień w konkursie iF Design Award. Całkiem niezły bilans więcej
-
IKEA Foundation jest współorganizatorem konkursu dla projektantów Refugee Challenge. Celem międzynarodowego programu jest zwrócenie uwagi na problemy uchodźców więcej
