archirama.pl

Koloroterapia: żółty polski dizajn nie tylko na lato

Kolory bursztynu, banana i melona to słońce, piasek i… kaczeńce na łące. Polski dizajn w kolorze żółtym – na złość polskiej pogodzie - to trend! Zaglądamy do polskich sklepów i showroomów z dizajnem w poszukiwaniu słonecznych gadżetów. Polecamy też ten sport wszystkim głodnym żółtego dizajnu… w deszczowe, polskie lato

Koloroterapia: dizajn made in Poland nie tylko na lato
Lampa Convallaria, leżąca, żółta. Ekologiczna lampa została wykonana z filcu poliestrowego i plexi. Wymiary abażura: 24 x 24 x 27 cm. Przeznaczona do nowoczesnych wnętrz. Zestaw zawiera: abażur z filcu, oprawkę z kablem i przełącznikiem w kolorze białym. Projekt: Asia Pytlewska i Grzegorz Sowiński. Cena: 299 zł. Dostępna w: studioindygo.pl
Fot: studioindygo.pl

W kolorze banana

Żółty to kolor optymizmu, satysfakcji i pewności siebie. W starożytności był ubóstwiany przez Egipcjan i Majów jako uosobienie życia i witalności. Dzisiaj uważa się, że poprawia humor, dodaje energii, usuwa zmęczenie i wpływa na koncentrację, ale też niepokoi, wzmacnia kłótliwość i złość.

Nadmiar żółtego może być męczący, ale żółte akcenty błyskawicznie przyciągają uwagę – wiedzą o tym twórcy reklam i projektanci (także graficy Archiramy). Żółty to dizajnerski dodatek, który wprowadza powiew świeżości do wnętrza.

Żółty we wnętrzach

Kolory wpływają na nasz odbiór rzeczywistości i samopoczucie. Są pierwszym, co zwraca uwagę w dizajnie wnętrza, dlatego możemy je wykorzystać w kreatywnej zabawie podkreślając charakter wnętrza lub wywołując porządany efekt.

Od lat na żółto chętnie malujemy przede wszystkim mało nasłonecznione kuchnie i jadalnie – tam jednak architekci radzą unikać ostrych limonowych odcieni i zastąpić je odcieniami cieplejszymi, z domieszką czerwieni, wpadającymi nawet w oranż (czemu nie?). Limonka sprawdzi się jako ostry akcent w nowoczesnej łazience albo jako tapeta w wąskim korytarzu.

Dla tych, którzy jednak boją się/nie lubią dużych żółtych płaszczyzn dizajnerzy mają jednak gotowe rozwiązanie – dodatki w słonecznych kolorach. Dizajnerzy wprowadzją na salony wyraziste dodatki, które całkowicie zmieniają charakter nawet klasycznego wnętrza.

Żółty dizajn

Żółte pojemniki na przyprawy czy zastawa stołowa w odcieniu banana pobudzą niejeden apetyt, a żółte dodatki odświeżą dizajn wnętrza, wprowadzą powiew świeżości i lata… nawet na przekór polskiej pogodzie.

Takie gadżety najlepiej zaprezentują się na tle bieli, brązu, zieleni lub czerni. Żółty w połączeniu z bielą, brązem i stalą na tle geometrycznych kształtów jest typowym nawiązaniem do stylistyki vintage lat 60., ale sprawdzi się właściwie w każdym w wnętrzu – tradycyjnym, nowoczesnym, a nawet minimalistycznym.

Autor: Redakcja
Zdjęcia: studioindygo.pl, Kafti Design, Pink Pug Design, Gang Design, Boogie Design, glamstore.com.pl
Data publikacji: 12.08.2011 16:55

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.