Meble z drewna
Pracownia Malita Just Wood specjalizuje się w projektowaniu i produkcji mebli z drewna. Projektanci eksponują właściwości materiału, skazy, sęki, dziury, nieregularną strukturę. Przecięte wzdłuż pnie pokazują indywidualny charakter naturalnego surowca. Drewno, najbardziej tradycyjny materiał używany do produkcji mebli, w pracach Eli i Przemka traktowane jest swobodnie. Projektanci chętnie wykorzystują deski o nieregularnych krawędziach. Takie organiczne formy łączą kontrastowym materiałem. Wolne miejsce między drewnianymi bryłami wypełnia więc niebieskie szkło albo żywica epoksydowa. W nowej serii mebli szczeliny między deskami wypełnia mech, a własciwie porost, chrobotek reniferowy. Charakterystyczne rozgałęzione plechy pozyskiwane są w skandynawskiej tundrze. Producenci zapewniają, że zbiór odbywa się z poszanowaniem środowiska. Na dalekiej Północy chrobotek jest zgodnie z nazwą pożywieniem reniferów, które wyskubują znacznie więcej zieleniny niż zbieracze.
Bardzo mały ogród
Stolik z mszystą ścieżką wygląda bardzo efektownie. Przypomina trochę makietę, trochę oglądany z wysoka pejzaż z równiną pól i drzewami rosnącymi wzdłuż rzeki. Linie słojów i ciepły kolor drewna dobrze wyglądają w zestawieniu z miękką fakturą mchu. Trochę gorzej sprawa ma się z użytkową wartością stolika. To, że trudno go zakryć obrusem trudno uznać za wadę, w końcu sam blat jest ozdobą mebla. Inaczej niż w przypadku powierzchni ze szkła czy żywicy nie można czyścić całej powierzchni. Według hurtowników oferujących mech materiał jest antystatyczny, nie powinien gromadzić kurzu. Aby mech był miękki, w pomieszczeniu powinna panować odpowiednio wysoka wilgotność. W zbyt suchym, ciepłym biurze materiał staje się kruchy, a to zapewne zmniejszy jego trwałość. Na szczęście minimalna wilgotność powietrza potrzebna dla zachowania elastyczności wynosi 40%, nie jest więc szczególnie wysoka.
Prezentowanie mebla jako alternatywy dla roślin doniczkowych to dobry chwyt marketingowy, ale w rzeczywistości zielony pas na stoliku lepiej porównać z suszonymi kwiatami. Mech jest zakonserwowany. Nie trzeba go podlewać, nie rośnie ani nie wpływa na zawartość tlenu w powietrzu. Nie powinien też zmieniać koloru niezależnie od tego, czy pada na niego światło, czy nie.
Ten sam materiał bywa też wykorzystywany jako materiał wykończeniowy – przestrzenna tapeta dekorująca ściany. Gotowymi panelami można pokrywać niemal dowolne powierzchnie, układając napisy, logotypy, albo całe zielone ściany. Popularny jest mech w żywym, trawiastym odcieniu, ale producenci oferują też inne warianty kolorystyczne.
Więcej o „mszystych tapetach” >>