Little Sun powstało dzięki współpracy Olafura Eliassona – artysty, jak sam o sobie mówi, obsesyjnie zafascynowanego światłem – oraz duńskiego inżyniera Frederika Ottesena. Organizacja opracowała lampę z diodami LED zasilanymi energią słoneczną. Po naładowaniu, lampa może działać do dziesięciu godzin. Zaprojektowana została z myślą o mieszkańcach regionów pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej i sprzedawana jest między innymi w Etiopii, Kenii i Ugandzie. Z założenia ma być tańszą i zdrowszą alternatywą dla lampy naftowej – według projektantów, wieczór spędzony przy świetle lampy naftowej jest równie szkodliwy, jak wypalenie dwóch paczek papierosów.
W styczniu 2015 grupa VELUX i Little Sun ogłosiły konkurs na projekt nowej wersji lampy. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają studentów wzornictwa i kierunków projektowych. Praca uznana za najlepszą zostanie wdrożona i wyprodukowana w liczbie 29 tysięcy egzemplarzy.
Zgłoszenia do udziału w konkursie nadsyłać można do 15 marca 2015, po rejestracji w na stronie konkursowej www.naturallight.org. Ogłoszenie wyników planowane jest na maj 2015.
Jurorzy oceniający nadesłane projekty będą brać pod uwagę uniwersalność, funkcjonalność, zrównoważony rozwój w kontekście projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, cenę i wagę produktu.
Organizatorzy podkreślają, że ze względu na przeznaczenie lampy, całkowity koszt jej produkcji nie może przekroczyć 4 euro/ egz., natomiast jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.
W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują przynajmniej wykształcenie na poziomie licencjackim. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo.
Celem przedsięwzięcia jest dostarczenie światła mieszkańcom Afryki, którzy pozbawieni są dostępu do elektryczności, jak również uczczenie 75. rocznicy działalności firmy VELUX na świecie.

-
PUFF-BUFF – marka stworzona przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza słynie z niekonwencjonalnych projektów oświetleniowych. W kolejnym tekście z cyklu Historia jednej lampy przedstawiamy lampę LULLABY, inspirowaną barokowymi formami oraz żyrandolami ze szkła Murano. Tak jak w przypadku wszystkich projektów marki, tradycyjne szkło zastąpił wypełniany powietrzem winyl, który jest przezroczysty, elastyczny i lekki. więcej
-
Uniwersalne i zawsze trendy – drewno – bo o nim mowa, będzie dominowało w 2018 roku we wnętrzach. Dodatki z tego materiału ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności. Designerzy prześcigają się w pomysłach i oferują wiele niezwykłych przedmiotów, które stanowią doskonałe urozmaicenie mieszkania. Jednym z najmodniejszych połączeń sezonu jest oświetlenie z drewnianymi elementami. więcej
-
Niezwykłe lampy, projektowane przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza, cieszą się coraz większą populrnością. Lekkie, nowoczesne i intrygujące, dodają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Wśród wielu propozycji marki Puff-Buff, warto zwrócić uwagę na lampę ORCA, inspirowaną morskim ssakiem więcej
-
Konkurs na projekt rzeźby, która ma stanąć na jednym z wrocławskich osiedli ogłosiła Archicom S.A. więcej
