archirama.pl

Minimalizm na placu zabaw

Kto powiedział, że plac zabaw musi być kolorowy? Projekt  Asif Khan Architects przygotowany we współpracy z uczniami londyńskiej szkoły wygląda jak kawałek współczesnej architektury, jest oszczędny w formie, a przede wszystkim daje wiele możliwości do zabawy

Dwupoziomowy plac zabaw w Londynie

Prostopadłościan - ażurowa bryła z drewna to nowy plac zabaw, z którego korzystają uczniowie londyńskiej szkoły Chisenhale

Fot: Helene Binet, materiały prasowe AHEC

Utarło się, że sprzęt służący dzieciom powinien mieć nasycone kolory. Większość placów zabaw w Polsce wygląda podobnie, z tymi samymi standardowymi urządzeniami. Huśtawki, karuzele czy piramidy do wspinaczki pomalowane są na czerwono, żółto, niebiesko. Od końca XX wieku coraz popularniejsze są place  z miękką nawierzchnią. Cel jest szczytny, chodzi o stymulowanie rozwoju dziecka i o jego bezpieczeństwo.
To, co pokoleniom rodziców i dziadków wydawało się normalnym otoczeniem, teraz postrzegane jest jako środowisko niebezpieczne, z czyhającymi ze wszystkich stron zagrożeniami w postaci ostrych krawędzi i twardych przedmiotów. Nagle okazało się, że tak zwane naturalne place zabaw – kawałek ziemi z roślinami, ściętym pniem, kamieniami – stał się awangardowym rozwiązaniem, promowanym jako nowość.

Drewno w architekturze

Projekt  pracowni Asif Khan Architects mieści się pomiędzy skrajnościami, czyli standardowym placem zabaw z jednej strony, a dzikim ogrodem z drugiej. Dwupoziomowa przestrzeń dla uczniów londyńskiej szkoły podstawowej Chisenhale została wykonana głównie z naturalnych materiałów. Przede wszystkim z drewna w naturalnym kolorze. Materiału ciepłego w dotyku, naturalnego i wysoko cenionego we współczesnej architekturze.
Projektanci zostali postawieni przed trudnym zadaniem, w rodzaju „zjedz ciastko i miej ciastko”. Mieli powiększyć plac zabaw dla dzieci, ale tak, żeby nie zmniejszyć sąsiedniego boiska. Działka w śródmieściu nie jest zbyt duża, więc niezagospodarowanego terenu nie było. Pozostało zrobić to samo, co mieszkańcy starych kamienic, czyli wstawić antresolę. W przypadku placu zabaw jej rolę spełnia drewniana platforma z jesionu i tulipanowca. Funkcje dostosowano do potrzeb użytkowników dzięki coraz bardziej cenionej, choć pracochłonnej metodzie, partycypacji. Trwające kilka miesięcy warsztaty z udziałem uczniów zakończyły się określeniem ich potrzeb i oczekiwań. Drewniana konstrukcja ma swoje zakamarki-kryjówki, miejsca, w których można spokojnie posiedzieć, ale też zachęcające do ruchu elementy.

Minimalizm i swoboda wyboru

Zaprojektowaliśmy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, która pozwala dzieciom wymyślać własne zabawy. Cały teren definiują dwa główne elementy – miękka nawierzchnia placu zabaw, której kulminacyjnym punktem jest stromy pagórek i wznosząca się nad ziemią, wykonana z drewna platforma do zabawy. Dwa poziomy łączą zjeżdżalnie i siatka z grubych lin- podsumowuje prace zespołu Asif Khan.
Przygotowany we współpracy z AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego) projekt wykonała firma AKT II.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Helene Binet, materiały prasowe AHEC
Data publikacji: 13.05.2016 15:58

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.