Utarło się, że sprzęt służący dzieciom powinien mieć nasycone kolory. Większość placów zabaw w Polsce wygląda podobnie, z tymi samymi standardowymi urządzeniami. Huśtawki, karuzele czy piramidy do wspinaczki pomalowane są na czerwono, żółto, niebiesko. Od końca XX wieku coraz popularniejsze są place z miękką nawierzchnią. Cel jest szczytny, chodzi o stymulowanie rozwoju dziecka i o jego bezpieczeństwo.
To, co pokoleniom rodziców i dziadków wydawało się normalnym otoczeniem, teraz postrzegane jest jako środowisko niebezpieczne, z czyhającymi ze wszystkich stron zagrożeniami w postaci ostrych krawędzi i twardych przedmiotów. Nagle okazało się, że tak zwane naturalne place zabaw – kawałek ziemi z roślinami, ściętym pniem, kamieniami – stał się awangardowym rozwiązaniem, promowanym jako nowość.
Drewno w architekturze
Projekt pracowni Asif Khan Architects mieści się pomiędzy skrajnościami, czyli standardowym placem zabaw z jednej strony, a dzikim ogrodem z drugiej. Dwupoziomowa przestrzeń dla uczniów londyńskiej szkoły podstawowej Chisenhale została wykonana głównie z naturalnych materiałów. Przede wszystkim z drewna w naturalnym kolorze. Materiału ciepłego w dotyku, naturalnego i wysoko cenionego we współczesnej architekturze.
Projektanci zostali postawieni przed trudnym zadaniem, w rodzaju „zjedz ciastko i miej ciastko”. Mieli powiększyć plac zabaw dla dzieci, ale tak, żeby nie zmniejszyć sąsiedniego boiska. Działka w śródmieściu nie jest zbyt duża, więc niezagospodarowanego terenu nie było. Pozostało zrobić to samo, co mieszkańcy starych kamienic, czyli wstawić antresolę. W przypadku placu zabaw jej rolę spełnia drewniana platforma z jesionu i tulipanowca. Funkcje dostosowano do potrzeb użytkowników dzięki coraz bardziej cenionej, choć pracochłonnej metodzie, partycypacji. Trwające kilka miesięcy warsztaty z udziałem uczniów zakończyły się określeniem ich potrzeb i oczekiwań. Drewniana konstrukcja ma swoje zakamarki-kryjówki, miejsca, w których można spokojnie posiedzieć, ale też zachęcające do ruchu elementy.
Minimalizm i swoboda wyboru
Zaprojektowaliśmy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, która pozwala dzieciom wymyślać własne zabawy. Cały teren definiują dwa główne elementy – miękka nawierzchnia placu zabaw, której kulminacyjnym punktem jest stromy pagórek i wznosząca się nad ziemią, wykonana z drewna platforma do zabawy. Dwa poziomy łączą zjeżdżalnie i siatka z grubych lin- podsumowuje prace zespołu Asif Khan.
Przygotowany we współpracy z AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego) projekt wykonała firma AKT II.