archirama.pl

Modne śmieci: upcykling w modzie i dizajnie

Z każdej strony otacza nas powtarzalność, komercja, banał i masówka, dlatego moda na upcykling to nie tylko śmieci zalewające nasze szafy i wnętrza, ale zabawa pobudzająca kreatywność i okazja do stworzenia własnego, wyjątkowego stylu, bycia trendy... i eko. Pokazujemy czym jest moda na upcykling i przedstawiamy projekty od polskich i zagranicznych dizajnerów

Modne śmieci

Upcykling. Siedzisko ze starego telewizora

Fot: Freestyle The New Architecture and Design from Los Angeles

Recykling czy upcykling?

Był już recykling, ale nowy trend to upcykling. O co chodzi? Upcykling to przedmioty wysokiej jakości, które zostały uzyskane z surowców niskiej jakości, oczywiście pochodzących z recyklingu, czyli tym razem nie nowe życie rzeczy (recykling), ale lepsze życie rzeczy.

Upcykling zaczyna się na zagraconych strychach i w zakurzonych piwnicach. W każdym przedmiocie drzemie potencjał, każdy ma swoją historię. W upcyklingu chodzi o tworzenie nowych przedmiotów z wykorzystaniem starych. O nadawanie im nowego znaczenia i innej, często zaskakującej funkcji. Upcykling to przede wszystkim pomysł - ze zużytych torebek po herbacie powstaje abażur lampy, a stare książki telefoniczne stają się meblami. 

Modna idea wzięła się z tego, że dla dużej części produktów recykling to obniżenie jakości (najlepszym przykładem jest tutaj papier). Natomiast produkt z upcyklingu to produkt, który został wyprodukowany z surowców pochodzących z recyklingu, ale jest wysokogatunkowy.

Upcykling w modzie

Najwięcej przykładów aktywności upcyklingowych dotyczy mody i dizajnu. Marka Patagonia to jeden z pierwszych producentów odzieży masowej, który już w 1993 r. zainteresował się upcyklingiem i wypuścił na rynek marynarki z tkaniny wyprodukowanej z plastikowych butelek z recyklingu. Także dziś firma zachęca swoich klientów do przynoszenia zużytych ubrań marki Patagonia do firmowych sklepów i przerabia je na surowiec do produkcji nowych kolekcji w ramach programu recyklingowego.

Upcykling w nowoczesnym dizajnie

Idea upcyklingu szybko znalazła dla siebie przestrzeń także w dizajnie i stała się trendem. Od lat pojawia się w projektach światowych dizajnerów m. in. u Komplot Design, Martino Gamper, Maarten Baas czy 5.5 designers.

Przykładów upcyklingu możemy też śmiało szukać na naszym polskim podwórku np.: lampa Bannerina od Katarzyny Okińczyc (2008 r.) wyprodukowana ze zużytych banerów reklamowych, Floppy Disk Lamp projektu +OYOporcelana od Studia Mysikrólikabażur Guma balonowa od studia DBWT itd.

Pierwszą polską firmą, która masowo realizuje idee upcyklingu, jest Ho::lo. Została założona w 2004 roku przez Tomasza Kopyłowskiego (plastyka, grafika, DJa, przyjaciela środowiska) i Anię Kamińską (ekonomistkę), którzy twierdzą, że najważniejszą ideą, jaką chcą przekazać jest oryginalna wartość toreb od ho::lo - od projektu, wykorzystania materiału  po manifest użytkowników wobec degradacji środowiska.

 

Nowością w temacie upcyklingu jest Vogelhaus - projekt Mariusza Maleckiego ze Studio Ziben  (działającego od 2009 roku w Berlinie). Mebel od Studia Ziben jest wykonany z drewna pochodzącego z recyklingu. Dizajn mebla - nogi od starego krzesła i korpus z desek podłogowych (oczywiście z recyklingu) - przypomina karmnik, w którym okrągłe otwory to uchwyty, a sztabka, na której ląduje ptak, to wieszak. Szafka sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i przedpokoju. W Polsce od niedawna do obejrzenia i kupienia w warszawskim Magazynie Praga.

Ekodizajn

Mix kreatywnych pomysłów i przetwarzania przedmiotów znalezionych na śmietnikach, strychu u babci, pchlich targach czy w sklepach z antykami to patent na stworzenie unikatów albo mebli produkowanych tylko w limitowanych seriach. Każdy produkt wykonany z materiałów z recyklingu może być sygnowany nazwiskiem projektanta i stać się hitem ekodizajnu. Takie niesamowite możliwości daje tylko upcykling!

Źródło: F5 Trend Book
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Pink Pug Design, Freestyle The New Architecture and Design from Los Angeles, zycierzeczy.pl, trendsnow.net, stilsucht.de, niemasówka, designboom.com, oyo.com.pl, dbwt.com.pl
Data publikacji: 22.08.2011 15:31

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.