archirama.pl

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Arts et Métiers w Paryżu

Paryskie metro jest częścią niezwykłego podziemnego świata. Dawne kamieniołomy zamienione w katakumby, poniemieckie bunkry z czasów drugiej wojny światowej, tajemniczy skarbiec francuskich rezerw złota, a także opuszczone stacje kolei podziemnej rozbudzają wyobraźnię mieszkańców i turystów. Wśród tych niezwykłych miejsc jest też stacja Arts et Métiers

Arts et Metiers

Stacja Arts et Métiers, fot.: Stephen Butterworth from Atlanta, GA, USA, CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Wnętrza pierwszych stacji paryskiego metra miały surowy wystrój. Zaokrąglone ściany i sufity wykładane były białymi kafelkami (jak np. dzisiejsze wnętrze stacji Solférino), mroczne przestrzenie oświetlano tylko słabiutkim światłem elektrycznym. Dopiero kilkanaście lat od otwarcia pierwszej linii na nowopowstających stacjach zaczęto układać z kafelków kolorowe wzory, dodawać elementy czysto dekoracyjne, ozdabiać ściany plakatami reklamowymi. Wiele z tych plakatów odkryto, a później niestety zniszczono, przy okazji ostatniej modernizacji prowadzonej w 2008 roku.

Stacja Arts et Métiers powstała już w 1904 roku jako przystanek na pierwszej paryskiej linii metra, a w 1935 roku została rozbudowana, by móc obsługiwać więcej połączeń (dziś przejeżdżają tamtędy pociągi linii nr 3 i 11). Położona tuż obok jednego z najstarszych muzeów Paryża, Museé des Arts et Metiers, od niego wzięła swoją nazwę.

Kiedy w 1994 roku jej renowację powierzono znanemu belgijskiemu twórcy komiksów decyzja wydawać musiała się nieco ryzykowna. Jak się jednak okazało, był to dobry wybór. Rysownik i architekt François Schuiten, współautor ukazującej się od 1983 roku serii „Mroczne miasta” („Les Cités obscures”, scenariusz: Benoît Peeters), stworzył dość skromne, lecz niebanalne wnętrze.

Fantastyczny świat paryskiego metra

Stacja Arts et Métiers oferuje nie tylko ciekawy design, lecz także nostalgiczną podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Wystrój inspirowany jest książkami Juliusza Verne’a – to hołd złożony jego twórczości. Stacja szczególnie spodoba się miłośnikom „Dwudziestu tysięcy mil podwodnej żeglugi”, bo przenosi podróżujących metrem do wnętrza statku podwodnego.

Zaokrąglone ściany wyłożone są miedzią, a z sufitu wystają wielkie koła zębate. Za małymi okrągłymi „okienkami” widać najróżniejsze fantastyczne krajobrazy: a to dziwnie staroświecki statek kosmiczny dryfujący wśród gwiazd i planet, a to unoszącą się nad spokojnym morzem maszynę latającą. Ta niecodzienna galeria ukazuje świat istniejący tylko w wyobraźni.

Ważną rolę odgrywa oświetlenie – długie cienkie żarówki ciągną się wzdłuż peronu, światło odbija się w miedzianych ścianach. Charakterystyczna jest też dbałość o szczegóły – nawet kosze na śmieci są w kolorze miedzi.

Paryż w stylu vintage

Wnętrze stacji Arts et Métiers to przykład stylu zwanego steampunk, który do designu przeniknął z literatury fantastycznej. Steampunk to zabawa formą, stylizowanie wnętrz i przedmiotów – również współczesnych – na wiktoriańskie (choć czasem odniesienia dotyczą innych epok), sięganie po materiały takie jak miedź czy żelazo, podkreślanie fascynacji wynalazczością i maszyną, dodawanie projektom industrialnego charakteru w stylu retro.

To alternatywna wersja przeszłości – takiej, jaką mogłaby być, gdyby niektóre wynalazki – na przykład statki kosmiczne – stworzono znacznie wcześniej. Albo mówiąc inaczej – to nieco szalona, a czasem też mroczna, wizja przyszłości, takiej, jaką wyobrażali ją sobie dziewiętnastowieczni fantaści pokroju Juliusza Verne’a.

Stacja Arts et Métiers od lat uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Najpiękniejsza czy nie, z pewnością pozwala oderwać myśli od codzienności. Gdy następnym razem będziecie w Paryżu, nie zapomnijcie więc zanurzyć się pod ziemię.

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 11.12.2014 10:21

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.