Architektura wnętrz najpiękniejszych stacji na świecie
O otwartej w listopadzie 2014 Fulton center zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Grimshaw zdążyły już napisać najpopularniejsze internetowe serwisy architektoniczne. Przeszklona fasada z wyraźnymi podziałami wyglądem nawiązuje do architektonicznej tradycji okolicy. Bryła zwieńczona jest przeszkloną eliptyczną kopułą wysokości 37 metrów. Naturalne światło rozlewa się po obszernym atrium, a położone niżej perony i przejścia oświetlone są światłem sztucznym, neonowym i białym.
Neapolitańska Toledo, o której pisaliśmy już w Archiramie, także cieszy się ostatnio dobrą prasą. Ukończona w 2012 roku stacja, zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z uznanymi artystami, m.in. Robertem Wilsonem ze Stanów Zjednoczonych i Williamem Kentridgem z RPA, nie bez powodu wzbudza zachwyt na całym świecie.
W obu rankingach znalazły się także monachijska, bardzo stylowa, stacja Westfriedhof z ogromnymi zwisającymi nisko nad peronem lampami zaprojektowana w 1998 roku przez architektów z firm Auer+Weber oraz Mayr/Ludescher/Partner oraz lizbońska Olaias z tego samego roku, dzieło portugalskiego architekta Tomása Taveiry. Niezwykle kolorowa, z sufitem pokrytym przyciętymi w proste geometryczne kształty szkłami, jest kwintesencją zabawnego kiczu lat dziewięćdziesiątych.
Warszawskie metro najpiękniejsze na świecie?
Cudze chwalicie, swego nie znacie – polska stacja Plac Wilsona w rankingu Guardiana z 2014 roku znalazła się na piątym miejscu (z dwunastu), natomiast w rankingu CNN na miejscu piętnastym (z siedemnastu). W 2008 roku podczas konferencji “Metrorail” w Kopenhadze stacja Plac Wilsona uznany został za najpiękniejszą stację metra na świecie.
Stacja powstała w 2005 roku według projektu firmy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. We wnętrzu zwracają uwagę dopracowane szczegóły, lampy, barierki, ławki, oraz plastyczne elementy dekoracyjne. Jednym z nich jest falujący i błyszczący sufit z betonu architektonicznego pokrytego dwoma warstwami wosku. W architekturze wnętrz zastosowano naturalne materiały, w tym kamień z polskich kamieniołomów.
Najważniejszy jest tu jednak wspaniały panel świetlny o eliptycznym kształcie. Umieszczony jest w kopule w południowej części stacji. Odbija on światło – w zależności od pory dnia żółte, czerwone, zielone, niebieskie lub fioletowe – rozmieszczonych dookoła lamp. Jest to najbardziej efektowny element skromnego poza tym wystroju. Dodaje wnętrzu nieco nierzeczywistego charakteru.
Dużo uwagi poświęcono w procesie projektowym stworzeniu odpowiedniej akustyki. Koncentryczne kręgi panelu oświetleniowego rozdzielone są z rowkami akustycznymi, które pomagają ograniczyć zawsze obecny w metrze hałas. Za akustykę odpowiadał architekt Jan Rączy.
Już niedługo będziemy mogli przejechać się drugą linią warszawskiego metra. Czy któraś z nowych stacji dołączy do najpiękniejszych?

-
Paryskie metro jest częścią niezwykłego podziemnego świata. Dawne kamieniołomy zamienione w katakumby, poniemieckie bunkry z czasów drugiej wojny światowej, tajemniczy skarbiec francuskich rezerw złota, a także opuszczone stacje kolei podziemnej rozbudzają wyobraźnię mieszkańców i turystów. Wśród tych niezwykłych miejsc jest też stacja Arts et Métiers więcej
-
Czy najpiękniejsze stacje na świecie można znaleźć w Skandynawii? Wejście do sztokholmskiego metra jest jak zejście do kolorowej jaskini. I choć zdania co do wystroju stacji są podzielone – według niektórych dekoracje balansują na granicy kiczu – każdy musi przyznać, że twórcom nie zabrakło pomysłowości. Jedno jest pewne, tak nietypowego designu nie spotkamy w żadnym innym metrze świata więcej
-
Co zobaczyć w Neapolu? Neapol nie ma ostatnio dobrej prasy. Mafijne porachunki i zaśmiecone ulice odstraszają turystów. Miasto rozpaczliwie potrzebuje zmiany wizerunku. Na szczęście jest jeszcze metro, które wyrasta na jedną z największych atrakcji turystycznych Neapolu więcej
-
Architektura Warszawy. Stołeczny kompleks Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” zostanie rozbudowany o nowoczesną bryłę, która stanie w sąsiedztwie dawnego gmachu PZPR. Pod koniec czerwca br rozpoczyna się budowa. Inwestycja zostanie zakończona zaś w 2015 roku. Zobaczcie jak będzie wyglądała architektura bryły. więcej

- DESIGN: Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Arts et Métiers w Paryżu
- DESIGN: Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Solna centrum w Sztokholmie
- WNĘTRZA: Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy. Rusza budowa biurowca w centrum Warszawy
- ARCHITEKTURA: Budowa II linii metra. Montują TBMy na stacji Dworzec Wileński