archirama.pl

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Plac Wilsona w Warszawie

Warszawa czeka na otwarcie II linii metra. Czy któraś z jej stacji znajdzie się wśród najpiękniejszych na świecie tak jak stacja I linii Plac Wilsona, która została doceniona przez dziennikarzy brytyjskiego dziennika The Guardian, a także amerykańskiej sieci informacyjnej CNN? W przygotowanych przez nich rankingach Plac Wilsona znalazł się obok tak znanych stacji jak nowojorska Fulton center czy neapolitańska Toledo

Plac Wilsona

Stacja Plac Wilsona, fot.: Daniel Rumiancew (AMC Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Architektura wnętrz najpiękniejszych stacji na świecie

O otwartej w listopadzie 2014 Fulton center zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Grimshaw zdążyły już napisać najpopularniejsze internetowe serwisy architektoniczne. Przeszklona fasada z wyraźnymi podziałami wyglądem nawiązuje do architektonicznej tradycji okolicy. Bryła zwieńczona jest przeszkloną eliptyczną kopułą wysokości 37 metrów. Naturalne światło rozlewa się po obszernym atrium, a położone niżej perony i przejścia oświetlone są światłem sztucznym, neonowym i białym.

Neapolitańska Toledo, o której pisaliśmy już w Archiramie, także cieszy się ostatnio dobrą prasą. Ukończona w 2012 roku stacja, zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z uznanymi artystami, m.in. Robertem Wilsonem ze Stanów Zjednoczonych i Williamem Kentridgem z RPA, nie bez powodu wzbudza zachwyt na całym świecie.

W obu rankingach znalazły się także monachijska, bardzo stylowa, stacja Westfriedhof z ogromnymi zwisającymi nisko nad peronem lampami zaprojektowana w 1998 roku przez architektów z firm Auer+Weber oraz Mayr/Ludescher/Partner oraz lizbońska Olaias z tego samego roku, dzieło portugalskiego architekta Tomása Taveiry. Niezwykle kolorowa, z sufitem pokrytym przyciętymi w proste geometryczne kształty szkłami, jest kwintesencją zabawnego kiczu lat dziewięćdziesiątych.

Warszawskie metro najpiękniejsze na świecie?

Cudze chwalicie, swego nie znacie – polska stacja Plac Wilsona w rankingu Guardiana z 2014 roku znalazła się na piątym miejscu (z dwunastu), natomiast w rankingu CNN na miejscu piętnastym (z siedemnastu). W 2008 roku podczas konferencji “Metrorail” w Kopenhadze stacja Plac Wilsona uznany został za najpiękniejszą stację metra na świecie.

Stacja powstała w 2005 roku według projektu firmy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. We wnętrzu zwracają uwagę dopracowane szczegóły, lampy, barierki, ławki, oraz plastyczne elementy dekoracyjne. Jednym z nich jest falujący i błyszczący sufit z betonu architektonicznego pokrytego dwoma warstwami wosku. W architekturze wnętrz zastosowano naturalne materiały, w tym kamień z polskich kamieniołomów.

Najważniejszy jest tu jednak wspaniały panel świetlny o eliptycznym kształcie. Umieszczony jest w kopule w południowej części stacji. Odbija on światło – w zależności od pory dnia żółte, czerwone, zielone, niebieskie lub fioletowe – rozmieszczonych dookoła lamp. Jest to najbardziej efektowny element skromnego poza tym wystroju. Dodaje wnętrzu nieco nierzeczywistego charakteru.

Dużo uwagi poświęcono w procesie projektowym stworzeniu odpowiedniej akustyki. Koncentryczne kręgi panelu oświetleniowego rozdzielone są z rowkami akustycznymi, które pomagają ograniczyć zawsze obecny w metrze hałas. Za akustykę odpowiadał architekt Jan Rączy.

Już niedługo będziemy mogli przejechać się drugą linią warszawskiego metra. Czy któraś z nowych stacji dołączy do najpiękniejszych?

Rankingi Guardiana i CNN.

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 23.12.2014 21:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.