archirama.pl

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta już 5 grudnia otwiera nową wystawę. Jakie dzieła można podziwiać w tym roku?

Już od 5 grudnia, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, będzie można podziwiać nową wystawę „Kolekcje”. Tegoroczny zbiór powstał przede wszystkim dzięki akcji crowdfundingowej. O jakie dzieła poszerzyła się kolekcja galerii sztuki? Jakie niespodzianki Zachęta przygotowała dla odwiedzających w tym roku?

Galeria Sztuki Zachęta

Nowa wystawa w Narodowej Galerii Sztuki trwa od 5 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017

Galeria Zachęta nie posiada stałej ekspozycji, jednak w jej murach można podziwiać kolekcję, która ma zobrazować długą i ciekawą historię instytucji. Z roku na rok zakres prac jest poszerzany – tak stało się i w tym roku. Jednak tegoroczna wystawa jest wyjątkowa, a to za sprawą publiczności, która zaangażowała się w poszerzanie zbiorów Galerii Sztuki.

Crowdfunding pozwolił na poszerzenie tegorocznych zbiorów Narodowej Galerii Sztuki

Crowdfunding to rodzaj akcji, który angażuje społeczność do dobrowolnych datków na rzecz organizatora. Zachęta prowadziła akcję pod hasłem „Buduj z nami kolekcję Zachęty”. Dzięki dużemu zaangażowaniu w akcję, Galeria Sztuki zaprezentuje najnowsze nabytki ze swoich zbiorów na specjalnym pokazie „Kolekcje”. Pokaz będzie dedykowany przede wszystkim osobom, które bezpośrednio w akcji Crowdfundingowej lub poza nią zdecydowali się wesprzeć kolekcję Zachęty.

Nowa wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Wystawa zachęca do obejrzenia, dzięki swojej różnorodności. Zbiór tegorocznych nabytków to m.in. filmy Anny Jermolaewej i Wojciecha Gilewicza, prace Karola Radziszewskiego, rzeźby Izy Tarasewicz i Moniki Zawadzki, a także fotografie Adama Rzepeckiego, Andrzeja Tobisa, książka artystyczna Grupy LUXUS czy seria filmów Cezarego Koczwarskiego i Anny Senkary.

Wystawa pokazana będzie w kontekście innych — już historycznych — dzieł z kolekcji Narodowej Galerii Sztuki: zespołu prac Edwarda Dwurnika oraz będącego od lat pod opieką Zachęty depozytu Fundacji Egit, koncentrującej się na sztuce lat osiemdziesiątych, w tym debiutującej w tym okresie najbardziej interesującej malarskiej formacji Gruppa (Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Roman Woźniak). Pokazowi „patronuje” praca Edwarda Krasińskiego, nawiązująca do pierwszej kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i jej ikonicznego dzieła, czyli „Bitwy pod Grunwaldem”.

Dwie kolekcje połączone w jedną – jakie mają cechy wspólne?

Pokazowi towarzyszyć będzie jedna z najciekawszych regionalnych kolekcji, która należy do Galerii Arsenał w Białymstoku. W obu kolekcjach można zauważyć wiele cech wspólnych. W pewnym sensie są one odbiciem historii i programu instytucji. Zawierają dzieła, które czasem trudno jednoznacznie zakwalifikować do tradycyjnych mediów, są też w nich prace niematerialne — idee. Obie są niezwykle mobilne i wykorzystywane często w działalności edukacyjnej. Kolekcja Zachęty z racji historii skupiona jest jednak prawie wyłącznie na sztuce polskiej. Kolekcja białostocka zawiera zaś silną reprezentację sztuki Europy Środkowo-Wschodniej, co wynika z programu Arsenału oraz ożywionej współpracy z Ukrainą, Białorusią, Gruzją czy Mołdawią, i stanowi o wyjątkowości tego zbioru na tle innych kolekcji regionalnych.

Dzień Otwart w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

W poniedziałek 5 grudnia w Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się szósty już DZIEŃ OTWARTY, tym razem pod hasłem „Publiczne = wspólne”. W ramach wydarzenia o godz 19:00 wystartuje prowadzanie kuratorskie Hanny Wróblewskiej po pokazie „Kolekcje”. Jednym z ważnych wydarzeń Dnia otwartego będzie spotkanie poświęcone idei crowdfundingu.

Wystawa „Kolekcje” trwa od 5 grudnia 2016 do 1 styczna 2017.

Odwiedziliście tegoroczną wystawę w zachęcie? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzu.

Data publikacji: 5.12.2016 08:57

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.