archirama.pl

Nowa bryła w serii Sen o Warszawie

Klubokawiarnia Warszawa Powiśle jest już dostępna w wersji kieszonkowej. Bryła modernistycznej stacji została zinterpretowana przez Magdalenę Esterę Łapińską i stała się siódmą miniaturką z serii Sen o Warszawie

Warszawa Powiśle z porcelany. Nowa figurka do kolekcji

Bryła klubokawiarni Warszawa Powiśle w interpretacji Magdaleny Estery Łapińskeij. Siódma pamiątka z serii Sen o Warszawie

Fot: Jan Kriwol

Warszawa Powiśle

Charakterystyczny „grzybek” zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka pierwotnie służył jako pawilon z kasami biletowymi. Przez wiele lat niszczał, kolejni najemcy na własną rękę dostosowywali go do swoich potrzeb, ominęła go rewitalizacja dworca Warszawa Powiśle. Szczęśliwie uniknął losu wielu innych modernistycznych pawilonów i doczekał się nowej funkcji. Bryłę zrekonstruowano według dwóch zachowanych zdjęć z lat 60., pokazujących pierwotny wygląd. Wnętrze zmodernizowano, choć udało się zachować część mozaikowej dekoracji.
W 2009 roku w budynku zaczęła działać klubokawiarnia, prowadzona przez Grupę Warszawa. Miejsce szybko zyskało popularność. Pomysłodawcy od początku podkreślali, że ich celem jest promowanie młodej kultury i sztuki, w pawilonie odbywają się więc spotkania z artystami, wystawy i oczywiście koncerty. Czasem sama bryła staje się elementem instalacji – spacerowicze przechodzący przez most Poniatowskiego mieli już okazję widzieć dach stacji zmieniony w gigantyczną misę spaghetti z klopsikami.

Modernizm w Warszawie

Rozpoznawalna bryła i popularność modernistycznego budynku sprawiły, że znalazł się on wśród obiektów z serii Sen o Warszawie. Porcelanowy model powstał latem 2015 roku, sześć lat po otwarciu klubokawiarni Warszawa Powiśle.
Dotąd w tej niewielkiej grupie były budynek domu towarowego Emilia, czyli tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Sezamu, Supersamu, Rotundy, kina Skarpa oraz Dworca Centralnego. Nie wszystkie te obiekty istnieją do dziś, ale każdy z nich był ważny dla współczesnej architektury Warszawy. Figurki wykonane są ręcznie i sygnowane przez projektantkę. Miniaturowe budynki można kupić m.in. w sklepie fundacji Bęc Zmiana i przez internet.

Autor: KZ
Zdjęcia: Jan Kriwol
Data publikacji: 24.08.2015 13:10

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.