archirama.pl

O czym marzyli Zaha Hadid i Norman Foster? Festiwal designu w Londynie

Wystawa „The Wish List”  to odpowiedź na pytanie zadane gwiazdom współczesnego dizajnu i architektury, takim jak Zaha Hadid, Norman Foster i Allen Jones: Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?

Współczesny design - wymarzone przedmioty.  Richard Rogers dostał drabinę...

Współczesny design; wygąda świetnie, ale czy na pewno obdarowanemu jest wygodnie?

Fot: Peter Krejci, materiały prasowe AHEC

Bryła z drewna – to marzenie...

Prezentowana na tegorocznym festiwalu dizajnu w Londynie wystawa „The Wish List” zorganizowana została przez Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmę Benchmark Furniture. Młodzi projektanci spełnili życzenia stararchitektów  i gwiazd designu. W każdym razie – próbowali spełnić. Nie jestem pewien, czy Zaha Hadid i inni gwizadorzy poczuli się  usatysfakcjonowani drewnianymi gadżetami. Nie ma rewolucji, ale przedmioty wyglądają dobrze.
Wszystkie projekty prezentowane są na wystawie w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. „The Wish List”  trwa od 13 września do 24 października 2014. Wystawa jest jednym z wydarzeń London Design Festival.

Pomysłodawcą „The Wish List” jest Terence Conran. Brytyjski designer, współzałożyciel firmy Benchmark zapytał swoich znanych kolegów o potrzebne im przedmioty. O swoich designerskich marzeniach opowiedzieli Norman Foster, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Richard i Ab Rogers oraz Allen Jones.
W rezultacie powstało dziesięć przedmiotów z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, od wiśni po tulipanowiec.

Gwiazdy współczesnego dizajnu chciały....

Terence Conran zamówił u Sebastiana Coxa miejsce do pracy sprzyjające skupieniu, Norie Matsumoto zaprojektowała dla Normana Fostera zestaw ostrzałek do ołówków, Win Assakul wyrzezał trzmetrową, modułową paterę na owoce dla Amandy Levete.
Gwendolyn i Guillane Kerschbaumer z pracowni Studio Areti, zaprojektowały elementy architektury wnętrz nowego domu Johna Pawsona.  Felix de Pass natomiast kuchenne stołki dla architektki Alison BrooksZaha Hadid dostała od  Garetha Neala są dwie tajemnicze bryły – naczynia, zaś Paul Smith od  Nathalie de Leval altanę ogrodową.
Rob Barnby i Lewis Day z pracowni projektowej Barnby & Day wymyślili dla Alexa de Rijke projekt okrągłego stołu do jadalni. Richard Rogers i jego syn Ab Rogers zamówili u Xenii Moseley wielofunkcyjną drabinę. Sprzęt może stać się w razie potrzeby siedziskiem. Lola Lely przygotowała szezlong dla artysty Allena Jonesa.
Jak zawsze, najwięcej mówią zdjęcia – w GALERII; filmy pokazują poszczególne obiekty i historię ich powstania.

Autor: KZ
Zdjęcia: Peter Krejci, Peter Krejci, materiały prasowe AHEC
Data publikacji: 17.09.2014 14:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.