Bryła z drewna – to marzenie...
Prezentowana na tegorocznym festiwalu dizajnu w Londynie wystawa „The Wish List” zorganizowana została przez Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmę Benchmark Furniture. Młodzi projektanci spełnili życzenia stararchitektów i gwiazd designu. W każdym razie – próbowali spełnić. Nie jestem pewien, czy Zaha Hadid i inni gwizadorzy poczuli się usatysfakcjonowani drewnianymi gadżetami. Nie ma rewolucji, ale przedmioty wyglądają dobrze.
Wszystkie projekty prezentowane są na wystawie w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. „The Wish List” trwa od 13 września do 24 października 2014. Wystawa jest jednym z wydarzeń London Design Festival.
Pomysłodawcą „The Wish List” jest Terence Conran. Brytyjski designer, współzałożyciel firmy Benchmark zapytał swoich znanych kolegów o potrzebne im przedmioty. O swoich designerskich marzeniach opowiedzieli Norman Foster, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Richard i Ab Rogers oraz Allen Jones.
W rezultacie powstało dziesięć przedmiotów z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, od wiśni po tulipanowiec.
Gwiazdy współczesnego dizajnu chciały....
Terence Conran zamówił u Sebastiana Coxa miejsce do pracy sprzyjające skupieniu, Norie Matsumoto zaprojektowała dla Normana Fostera zestaw ostrzałek do ołówków, Win Assakul wyrzezał trzmetrową, modułową paterę na owoce dla Amandy Levete.
Gwendolyn i Guillane Kerschbaumer z pracowni Studio Areti, zaprojektowały elementy architektury wnętrz nowego domu Johna Pawsona. Felix de Pass natomiast kuchenne stołki dla architektki Alison BrooksZaha Hadid dostała od Garetha Neala są dwie tajemnicze bryły – naczynia, zaś Paul Smith od Nathalie de Leval altanę ogrodową.
Rob Barnby i Lewis Day z pracowni projektowej Barnby & Day wymyślili dla Alexa de Rijke projekt okrągłego stołu do jadalni. Richard Rogers i jego syn Ab Rogers zamówili u Xenii Moseley wielofunkcyjną drabinę. Sprzęt może stać się w razie potrzeby siedziskiem. Lola Lely przygotowała szezlong dla artysty Allena Jonesa.
Jak zawsze, najwięcej mówią zdjęcia – w GALERII; filmy pokazują poszczególne obiekty i historię ich powstania.