Design
DESIGN

O designie z wyobraźnią. Najnowsza książka Czesławy Frejlich i Dominika Lisika

  • Komentarze

Książka „Zaprojektowane. Polski design 2000-2013"
Fot: materiały prasowe 2+3D

„Zaprojektowane. Polski design 2000-2013” to, przede wszystkim, pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o najnowszym polskim wzornictwie, od architektury wnętrz po grafikę. Książkę przygotowali specjaliści w dziedzinie dizajnu Czesława Frejlich i Dominik Lisik

Popularyzacja polskiego designu

Album Czesławy Frejlich i Dominika Lisika jest kolejnym krokiem na drodze do popularyzacji nowoczesnego spojrzenia na projektowanie w Polsce. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiły się nowe czasopisma designerskie, odbywa się także coraz więcej imprez – festiwali designu. Książka „Zaprojektowane” stanowi więc kolejną „cegiełkę” w procesie zmiany świadomości wielu ludzi związanych z designem, a przede wszystkim konsumentów, którzy zaczynają doceniać polskie wzornictwo - architekturę wnętrz, grafikę użytkową, meble czy zabawki.

Fotografie i wywiady z mistrzami wzornictwa

Książka ma charakter albumu fotograficznego, który prezentuje najnowsze dokonania polskiego wzornictwa. Ukazuje on projekty małe, takie jak na przykład modele papierowych zabawek, oraz te wielkie, takie jak elementy przestrzeni publicznej. Oprócz zdjęć i opisów przedmiotów znajdziemy tam także wywiady z projektantami i animatorami kultury, którzy opowiadają m.in. o kondycji polskiego designu ostatnich lat, o tym co jest  dobre, a co jeszcze trzeba dopracować i jak odróżnić wyróżniający się projekt od słabego. Jak podkreślają autorzy, książka nie jest podsumowaniem, lecz rozpoczęciem dyskusji o najnowszych osiągnięciach w projektowaniu.

Dla architekta wnętrz i studenta

Styl autorów książki „Zaprojektowane” charakteryzuje wielka wnikliwość i krytycyzm oraz dziennikarskie zacięcie. Album przeznaczony jest dla studentów kierunków architektonicznych, designerów, kuratorów, inwestorów oraz dziennikarzy, którzy chcą pisać o wzornictwie. Jest to obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w projektowaniu, jak i tych, którzy te początki mają już dawno za sobą. Książka ukazuje również powszechność polskiego wzornictwa, które ma wielki wpływ na wygląd naszego otoczenia.

Tradycje polskiego wzornictwa

Książka Czesławy Frejlich i Dominika Lisika stara się przedstawić tradycję rodzimego wzornictwa, choć jak mówi w ksiażce jeden z projektantów, Michał Łojewski: „Nie mamy takiej tradycji, jaką mają chociażby Włosi, którzy wyssali dizajn z mlekiem matek. Świadomość potrzeby dobrego projektowania buduje się latami, tego nie da się szybko osiągnąć. Nasza siła zawiera się w niebywałej dynamice i chęci rozwoju. Polacy łakną nowości i innowacji.” Autorzy albumu „Zaprojektowane” pokazują właśnie to nowe nastawienie wielu polskich konsumentów, którzy dopiero od niedawna zaczęli interesować się wzornictwem.  Design, zajmujący się sztuką użytkową, trafił w ten sposób do powszechnej świadomości Polaków i stał się marką, którą zaczęto rozpoznawać za granicą.


Polska XXI wieku

„Zaprojektowane” w opisach projektantów jest również książką, która ukazuje Polskę XXI wieku: nowoczesną, rozpoczynającą nowatorskie projekty, całkiem inną od tej, którą znamy sprzed transformacji. Książka stara się wskazać na przeobrażenie, które dokonało się w polskiej rzeczywistości oraz świadomości konsumentów. Jak mówi o książce kurator Łukasz Gorczyca: „Jej celem jest bowiem pokazanie, że troska o kształt rzeczy staje się w Polsce czymś normalnym, codziennym. Uważny czytelnik ucieszy się tym bardziej, gdy spostrzeże, iż wiele prezentowanych w książce projektów faktycznie weszło do codziennego użytku”. Natomiast w opinii Przemysława Dębowskiego, projektanta książek z wydawnictwa Karakter, album Frejlich i Lisika jest przykładem pięknej sztuki edytorskiej, co również jest nie bez znaczenia dla jego odbiorców.

Premiera albumu odbyła się 26 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi spotkania promującego książkę byli m.in. Paweł Jasiewicz, Jan Kochański, Bartosz Piotrowski oraz Jerzy Porębski. Gorąco zachęcamy do lektury tej niezwykłej pozycji i przyjrzenia się polskiemu wzornictwu od kuchni!„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”, 2+3D, Kraków 2014
Premiera: 26 czerwca 2014
Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik
Fotografie: Przemek Szuba
Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)
Partner: Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.