archirama.pl

Od lampy na biurko po architekturę wnętrz. Gae Aulenti (1927-2012)

Pierwsza dama włoskiego designu XX wieku – projektowała architekturę wnętrz, scenografie, bryły  mebli i lamp. Wśród jej prac jest m.in. wnętrze Beaux Arts Gare d'Orsay, dworzec kolejowy przekształcony w galerię sztuki. Archirama przypomina twórczość Gae Aulenti

Lampa Ruspa, projekt Gae Aulenti, włoski design XX wieku

Rzeźbiarska bryła lampy Ruspa, zaprojektowanej w latach 1967-68 przez Gae Aulenti. Auluminium, biały lakier

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Współczesna architektura i meble we włoskim stylu


Gae Aulenti ukończyła architekturę na politechnice w Mediolanie w czasach, gdy kobiet na włoskich uczelniach technicznych właściwie się nie spotykało. Gae Aulenti tymczasem była jedną z nielicznych kobiet, która w połowie XX wieku wpłynęły na architekturę Italii. Jeszcze w latach 50., w czasie studiów, zaczęła współpracę z magazynem „Casabella Continuita”, prezentującym współczesną architekturę i design. Od 1955 do 1965 roku była dyrektor artystyczną tego pisma, łącząc pracę w redakcji z projektowaniem.

W jej dorobku znalazły się prestiżowe projekty architektoniczne, takie jak przebudowa dworca d'Orsay w muzeum Musée d'Orsay i galeria sztuki współczesnej w Centre Pompidou czy restauracja Palazzo Grassi w Wenecji. Jest również  autorką projektu włoskiego pawilonu na Expo w Sewilli w 1992 roku.

Gae Aulenti projektowała także meble o efektownych bryłach. Wśród realizacji, które zdobyły uznanie są pochodzące z lat 60. składane krzesło „April” (1964) i lampa „Pipistrello" zaprojektowana dla Martinelli Luce (1965). „Pipistrello” to "nietoperz",  pofałdowane ścianki bryły kojarzyły się z błoniastymi skrzydłami. podstawka lampy umożliwia regulowanie wysokości. Przez lata projektantka pracowała między innymi dla firm Artemide, Kartell, Fontana, Knoll, Poltrona Frau, Stilnovo, Tecno, i Zanotta.
Włoska projektantka zmarła w październiku 2012 roku.

Zdjęcia: materiały prasowe Luminosfera
Data publikacji: 1.07.2014 10:22

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.