Projekt jest efektem współpracy dizajnerów i architektów z Holandii, Niemiec i Polski, których zaprosił urząd dzielnicy. Na skwerze przy ratuszu Targówka powstała fosa z igloo z europalet, domki i siedziska z opon, samochód, kula z plastikowych butelek. To istna architektura ze śmieci.
W dniu otwarcia projektanci pokazywali maluchom jak zrobić graffiti z błota, razem z dziećmi robili siedziska wizjery w których umieścili puszki, butelki, jabłka aby najmłodsi w praktyce mogli przekonać się jak długo rozkładają się poszczególne śmieci. Siedziska zrobiono ze starych drzwiczek od pralek.
Pierwsza w Polsce przestrzeń publiczna zrobiona tylko z odpadów jest świetnym polem dla dziecięcej wyobraźni. Rodzice wraz z maluchami również w niedziele tłumnie odwiedzali skwer i razem z najmłodszymi eksplorowali przestrzeń. Jedna z dziewczynek wchodząc na fosę krzyczała: „Mamo zobacz jestem na ustępie skalnym!”, chłopcy wchodzili do domków z opon, a tatusiowie turlali synów zapewniając im oryginalny rollercoaster.
Recykling = rewitalizacja
Założeniem twórców było praktyczne wykorzystanie materiałów recyklingowych, ożywienie martwej tkanki miejskiej, zachęcenie mieszkańców i ich dzieci do twórczych poszukiwań, zabawy i przygód. Pomysł na fosę i gród dizajnerzy zaczerpnęli z historii Targówka, bo na Bródnie tysiąc lat temu znajdowało się grodzisko.
Dom z palet oraz krzesła z opon zaprojektowali Kaja Nosal oraz Boris Duijneveld i Jan Körbes z grupy Refunc. Ci ostatni to dizajnerzy z Holandii, którzy mają na swoim koncie wiele projektów tego typu m.in. dla recyklingowej firmy Emp w Wilnie na Litwie. Stworzyli tam budowlę z pionowo ułożonych lodówek, które układają się w logo firmy.
Gabrysia Kowalska jest autorką siedzisk - wizjerów, Anna Ławrynowicz graffiti z błota. W Polsce połączenie designu z recyklingiem to wciąż rzadkość.
Reaktywacja poprzez design
Dizajnerzy biorący udział w projekcie są propagatorami designu „zaangażowanego”, oprócz projektowania, prowadzili na Targówku warsztaty. Każdy nowy powstały ze śmieci przedmiot, który projektują jest przez nich analizowany pod kątem właściwości materiału, swojego składu, a miejsce w którym się dane rzeczy znajdą pod kątem historii, kontekstu lokalnego i społecznego.
Reaktywacja bródnowskiego skweru to kolejny przykład na prostą i tanią formę rewitalizacji pustych i brzydkich przestrzeni w mieście. Dzielnica Targówek daje dobry przykład innym częściom Warszawy. Dziwne, że projekt nie znalazł się w programie festiwalu „Warszawa w budowie”
Skwer przy ul. św. Wincentego obok Urzędu Dzielnicy Targówek (skrzyżowanie ul. Kondartowicza i św. Wincentego). Otwarte cały czas. Więcej informacji na: http://re-blok.pl/
Zobacz też: Modne śmieci: upcykling w modzie i dizajnie