archirama.pl

Pierwszy w Polsce plac zabaw dla dzieci w całości wykonany z odpadów już otwarty!

W ramach projektu rewitalizacji blokowisk „REBLOK” na Targówku w Warszawie został właśnie otwarty nowy plac zabaw – instalacja „re FUN”. To świetny przykład designu z recyklingu. Wszystkie atrakcje to odpady, stare palety z odzysku, używane opony. To plac zabaw, który nie tylko bawi, ale i uczy ekologicznego myślenia!

ReFun Plac zabaw

Pierwszy w Polsce recyklingowy plac zabaw na Tagówku

Fot: Marta Żylska

Projekt jest efektem współpracy dizajnerów i architektów z Holandii, Niemiec i Polski, których zaprosił urząd dzielnicy.  Na skwerze przy ratuszu Targówka powstała fosa z igloo z europalet, domki i siedziska z opon, samochód, kula z plastikowych butelek. To istna architektura ze śmieci.

W dniu otwarcia projektanci pokazywali maluchom jak zrobić graffiti z błota, razem z dziećmi robili siedziska wizjery w których umieścili puszki, butelki, jabłka aby najmłodsi w praktyce mogli przekonać się jak długo rozkładają się poszczególne śmieci. Siedziska zrobiono ze starych drzwiczek od pralek. 

Pierwsza w Polsce przestrzeń publiczna zrobiona tylko z odpadów jest świetnym polem dla dziecięcej wyobraźni. Rodzice wraz z maluchami również w niedziele tłumnie odwiedzali skwer i razem z najmłodszymi eksplorowali przestrzeń. Jedna z dziewczynek wchodząc na fosę krzyczała: „Mamo zobacz jestem na ustępie skalnym!”, chłopcy wchodzili do domków z opon, a tatusiowie turlali synów zapewniając im oryginalny rollercoaster.

Recykling = rewitalizacja

Założeniem twórców było praktyczne wykorzystanie materiałów recyklingowych, ożywienie martwej tkanki miejskiej, zachęcenie mieszkańców i ich dzieci do twórczych poszukiwań, zabawy i przygód. Pomysł na fosę i gród dizajnerzy zaczerpnęli z historii Targówka, bo na Bródnie tysiąc lat temu znajdowało się grodzisko.

Dom z palet oraz krzesła z opon zaprojektowali Kaja Nosal oraz Boris Duijneveld i Jan Körbes z grupy Refunc. Ci ostatni to dizajnerzy z Holandii, którzy mają na swoim koncie wiele projektów tego typu m.in. dla recyklingowej firmy Emp w Wilnie na Litwie. Stworzyli tam budowlę z pionowo ułożonych lodówek, które układają się w logo firmy.

Gabrysia Kowalska jest autorką siedzisk - wizjerów, Anna Ławrynowicz graffiti z błota. W Polsce połączenie designu z recyklingiem to wciąż rzadkość.

Reaktywacja poprzez design

Dizajnerzy biorący udział w projekcie są propagatorami designu „zaangażowanego”, oprócz projektowania, prowadzili na Targówku warsztaty. Każdy nowy powstały ze śmieci przedmiot, który projektują jest przez nich analizowany pod kątem właściwości materiału, swojego składu, a miejsce w którym się dane rzeczy znajdą pod kątem historii,  kontekstu lokalnego i społecznego.

Reaktywacja bródnowskiego skweru to kolejny przykład na prostą i tanią formę rewitalizacji pustych i brzydkich przestrzeni w mieście. Dzielnica Targówek daje dobry przykład innym częściom Warszawy. Dziwne, że projekt nie znalazł się w programie festiwalu „Warszawa w budowie”

Skwer przy ul. św. Wincentego obok Urzędu Dzielnicy Targówek (skrzyżowanie ul. Kondartowicza i św. Wincentego). Otwarte cały czas. Więcej informacji na: http://re-blok.pl/

 

Zobacz też: Modne śmieci: upcykling w modzie i dizajnie

Autor:
Zdjęcia: Marta Żylska, MŻ
Data publikacji: 18.10.2011 15:23

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.