archirama.pl

Polska architektura wnętrz i wzornictwo – co o nich wiedzą Amerykanie?

Studio Rygalik i Culture.pl pokazują w Nowym Jorku współczesne polskie wzornictwo, bryły mebli, zabawek czy naczyń zaprojektowanych i wykonanych w Polsce

Bryły mebli z kolekcji NASZ

Bryły mebli z kolekcji NASZ w maju prezentowane będą w Nowym Jorku

Fot: Materiały prasowe culture.pl, zdjęcia Ernest Winczyk

Architektura wnętrz i zabawki

Gosia Rygalik i Tomek Rygalik, kuratorzy wystawy NASZ, zaprosili do współpracy kilkunastu młodych projektantów, ale prezentowane na wystawie przedmioty łączy kolorystyka i zastosowanie szlachetnych materiałów. Bryły mebli wykonane zostały z jasnego drewna o dobrze widocznym rysunku słojów, podobnie jak zabawki. Kuratorzy nawiązują do hisorii polskiego wzornictwa, wystawiając np. kilimy z quasi-ludowymi wzorami. Prawie sto lat temu polskie wyroby z drewna były podziwiane na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, a kapliczka zaprojektowana przez Jana Szczepkowskego zdobyła Grand Prix tej prestiżowej wystawy. Tym razem efekt nie będzie raczej tak spektakularny, ale przedmioty z wystawy NASZ mogą się podobać, miło byłoby też zobaczyć je w polskich sklepach.  
Kuratorzy zachęcali designerów do eksperymentów z procesami przemysłowymi. Niektóre z obiektów, które znalazły się w kolekcji są modyfikacjami istniejących na rynku produktów, inne to jednostkowe prace, przygotowane specjalnie na wystawę.

Współczesne polskie wzornictwo: projektanci

Na wystawie zaprezentowane będą prace grafików, projektantów zajmujących się m.in. architekturą wnętrz i wzornictwem, a także projektowaniem tkanin; autorzy to: Wojciech Bajor, Antoni Bielawski, Stefan Bieńkowski, Marek Cecuła, Fontarte, Agata Hoffa, Paweł Jasiewicz, Jakub Jezierski, Piotr Kuchciński,  , Agata Nowicka, Małgorzata Pepłowska, Gosia Rygalik, Tomek Rygalik, Jakub Sobiepanek, Wojtek Tomaszewski i Julia Wilman.
Wystawa NASZ prezentowana będzie w trakcie międzynarodowych targów wzornictwa WantedDesign w Nowym Jorku. Wystawa zacznie się 16 maja i potrwa przez cztery dni.
(WantedDesign, 269 11th Avenue, Nowy Jork).

Jak wyglądają targi WantedDesign? Film z zubiegłorocznej edycji:

Zdjęcia: Materiały prasowe culture.pl, zdjęcia Ernest Winczyk
Data publikacji: 9.05.2014 10:31

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.