Od ręcznie wykonanych unikatów poprzez prototypy po obiekty wdrożone do produkcji - lampy powoli stają się specjalnością polskich projektantów. Zaskakują niekonwencjonalnym użyciem materiałów, formą, wykorzystaniem nowych technologii. Monika Brauntsch i Sonia Słaboń są autorkami kolekcji lamp sygnowanej Kafti Design, które łączą bajkową atmosferę z geometryczną precyzją. Tradycyjna polska wiecha, jaką wiesza się na budynku z okazji zakończenia budowy, była inspiracją dla lampy do samodzielnego formowania projektu Agnieszki Lasoty. Wielu projektantów poszukuje nowego zastosowania dla istniejących przedmiotów, wykorzystując odpady i nadając im nową wartość. Katarzyna Okińczyc ze starych zadrukowanych banerów wykonuje unikatowe abażury. Inspirujące okazują się także półprodukty, masowo wytwarzane do zupełnie innych celów, w pracowni projektantów odsłaniające zaskakujące właściwości. Lampa Cebula studia DBWT (Daria Burlińska i Wojciech Traczyk) powstała z pianki do pakowania, a Produkt Mleczny tego samego duetu wykorzystuje puste butelki po Actimelu. Projektanci z pracowni Moomoo Architects do stworzenia lamp Qooqoo użyli wiązki rur pcv stosowanych zwykle do prowadzenia kabli. Oświetlenie powinno stanowić integralną część projektu wnętrza, dlatego architekci rzadko zadowalają się gotowymi rozwiązaniami. Obiekty Qbek wykorzystujące zwykłe jednorazowe kubki projektu Małgorzaty Bronikowskiej powstały specjalnie do wnętrza poznańskiej kawiarni Pracownia projektu studia Wierszyłłowski & Projektanci. Z tej samej pracowni wyszła Nel zaprojektowana przez Mikołaja Wierszyłłowskiego i Wojtka Barańskiego do poznańskiej Caffe Czekolada. Seria lamp, których forma przypomina typową podróżną torbę, została włączona do kolekcji firmy Iker.
Nie tylko ze śmieci
Polscy dizajnerzy oświetlenia sięgają nie tylko po tworzywa z recyclingu czy elementy gotowe, ale także po materiały bardziej tradycyjne: stal, drewno, szkło, a nawet kryształ. Do ikon polskiego wzornictwa należą już lampy Tomasza Rudkiewicza - doskonale wykonane, dopieszczone w każdym szczególe. Za produkt luksusowy można uznać serię lamp studia Robert Majkut Design. Trzon lampy Hermama wykonany jest z lakierowanego MDF-u, z elementami polerowanej stali nierdzewnej. Korpus wieńczy fasetowany kryształ Svarowskiego rozpraszający światło odbite od abażura z jedwabnej tkaniny. Z ręcznie formowanego szkła sodowego wykonane są lampy Jeremiego Nagrabeckiego, projektującego i produkującego pod autorską marką Velt.
Eksperymenty z tworzywem
Przykładem nowatorskiego użycia materiału jest seria lamp Genotype stworzona przez Tomka Rygalika. Projektant wykorzystał zalety corianu, używanego zwykle przy produkcji blatów kuchennych. Obiekty nawiązują formą do klasycznej stojącej lampy z abażurem, jednak jej części składowe są zintegrowane i tworzą jedną bryłę. Interesującym materiałem jest pcv, z którym eksperymentuje studio Puff-Buff Design prowadzone przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza. Projektują oni lekkie, jakby niematerialne lampy z pneumatycznych modułów, którym kształt nadają szkieletowe konstrukcje. W swojej ofercie mają także lampy z poliwęglanu, w których nośnikiem światła są wibrujące za każdym dotknięciem sprężyny. Do podświetleń wielu realizacji wykorzystują technologię LED. Są współzałożycielami inicjatywy Viva LED, skupiającej działania projektantów zafascynowanych tym źródłem światła. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są też Małgorzata Ratajczak i Sebastian Szlabs, czyli duet Emandes, wykorzystujący w realizacjach z czystego ciętego szkła zaawansowaną elektronikę sterującą światłem.
Projektant przedsiębiorca
Przybywa dizajnerów, którzy nie tylko projektują, ale produkują i dystrybuują swoje lampy. Są własnymi menadżerami, PR-owcami, dystrybutorami; ich projekty konfrontowane są z wymogami rynku. Kilku z nich stworzyło rozpoznawalne marki oświetleniowe, które prezentują się na najważniejszych targach. Puff Buff i Emandes w tym roku brali udział w największych targach oświetlenia Euroluce w Mediolanie obok takich gigantów, jak Flos czy Artemide. Projektanci DBWT prezentowali swoje lampy na Salone Satelite. Fascynacja światłem generuje nowe pomysły. Dzięki nim polski dizajn jest odważny, zabawny i oryginalny.

- Gotyk płomienisty
- Studnia świetlna
-
TIC TAC jest praktycznym i efektownym połączeniem półki i fotela zarazem. Designerski mebel zaprojektowała włoska firma CAMPEGGISRL. Po prostu siadasz na półce jak na fotelu, wyciągasz książkę i już. więcej
-
Food design to obecnie jeden z najgorętszych trendów. Dobrze zaprojektowane może być nie tylko jedzenie ale także miejsce spożywania posiłków. Projekty kuchni takich jak Mobile Hospitality oprócz swojej mobilnej konstrukcji operują modną estetyką „zrób to sam”. Zobaczcie kuchnię polskich projektantów, która zgarnia na świecie nagrody więcej

- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Gotyk płomienisty
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Studnia świetlna
- DESIGN: To półka czy fotel? Ten designerski mebel łączy jedno i drugie
- DESIGN: Projekt kuchni w estetyce zrób to sam – zobacz design autorstwa polskich projektantów
- ARCHITEKTURA: Kontenery w architekturze – multifunkcjonalność połączona z ekologią