Design
DESIGN

Styl skandynawski i polski design. Bałtyk łączy

 • Komentarze

Petra Illia, Collage candles. Współczesny design znad Brałtyku

Collage candles. Świeczniki

Fot: Roundabout Baltic, materiały prasowe
 • Petra Illia, Collage candles. Współczesny design znad Brałtyku
 • Współczesny design z Łotwy
 • Design z Polski, Olga Bielawska, Zick Zack. Geometryczne bryły mebli
 • Moda na design z lat 60. wraca? Psychodeliczne kolory
 • Współczesny design z Gotlandii
 • Kosmos Projekt, kilim. Styl skandynawski czy słowiański?
 • Współczesny design znad Bałtyku
 • Architektura wnętrz - aranżacja wystawy o nadbałtyckim wzornictwie

Współczesne wzornictwo z krajów położonych nad Bałtykiem prezentuje nowa wystawa Roundabout  Baltic zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli


Nie tylko styl skandynawski

Kuratorzy wystaw chętnie dzielą eksponaty, grupują je i porządkują. Najbardziej oczywistym kryterium jest pochodzenie projektantów; w tej sali design z Polski, w tamtej z Niemiec. Łatwiej w ten sposób pokazać różnice i style. Agnieszka  Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy Roundabout Baltic wolała się jednak zająć podobieństwami. Prace projektantów z ośmiu krajów mających dostęp do Bałtyku pogrupowała biorąc pod uwagę faktury, materiały, bryły. W ten sposób wyeksponowane zostały analogie w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego. Zdaniem organizatorów wystawy są one bardziej istotne i wyraziste niż różnice kulturowe, ekonomiczne czy klimatyczne pomiędzy krajami. Brzmi to jak mała prowokacja, zwłaszcza że niewielu polskich projektantów mówi o inspiracjach Bałtykiem. Agnieszka  Jacobson-Cielecka podkreśla jednak, że wystawa jest raczej subiektywna opowieścią, niż analizą czy naukowym opracowaniem tematu.

U jej początku było doświadczenie z podróży. A właściwie coś bardziej ulotnego, wrażenie. Podróżując, zauważyłam że są miejsca, w których czuję się u siebie. Miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Widoki już kiedyś widziane, kombinacje form i kolorów, które wydają się znane. Z czasem zrozumiałam, że to wrażenie pojawia się w miejscach związanych z morzem. Z Bałtykiem. Nie zawsze i nie tylko tam, ale jednak na tyle wyraźnie, że zaczęłam poszukiwać wzoru – mówi kuratorka wystawy Roundabout  Baltic.

Na wystawie zobaczyć będzie można prace projektantów z ośmiu krajów, Danii, Estonii, Finlandii,  Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, przeszło 40 twórców, w sumie około 70 obiektów. Ekspozycja zapewne dotrze w przyszłości do Polski, na razie organizatorzy zapowiadają dwa pokazy. Od 22 czerwca do 11 września 2016 będzie można ją obejrzeć w Form/Design Center, Malmö (Szwecja), a od 8 października do 28 grudnia 2016 w Estonian Museum of Applied Arts and Design, Tallin (Estonia).

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Roundabout Baltic, materiały prasowe
Data publikacji: 27.06.2016 13:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.