archirama.pl

Styl skandynawski i polski design. Bałtyk łączy

Współczesne wzornictwo z krajów położonych nad Bałtykiem prezentuje nowa wystawa Roundabout  Baltic zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Petra Illia, Collage candles. Współczesny design znad Brałtyku

Collage candles. Świeczniki

Fot: Roundabout Baltic, materiały prasowe


Nie tylko styl skandynawski

Kuratorzy wystaw chętnie dzielą eksponaty, grupują je i porządkują. Najbardziej oczywistym kryterium jest pochodzenie projektantów; w tej sali design z Polski, w tamtej z Niemiec. Łatwiej w ten sposób pokazać różnice i style. Agnieszka  Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy Roundabout Baltic wolała się jednak zająć podobieństwami. Prace projektantów z ośmiu krajów mających dostęp do Bałtyku pogrupowała biorąc pod uwagę faktury, materiały, bryły. W ten sposób wyeksponowane zostały analogie w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego. Zdaniem organizatorów wystawy są one bardziej istotne i wyraziste niż różnice kulturowe, ekonomiczne czy klimatyczne pomiędzy krajami. Brzmi to jak mała prowokacja, zwłaszcza że niewielu polskich projektantów mówi o inspiracjach Bałtykiem. Agnieszka  Jacobson-Cielecka podkreśla jednak, że wystawa jest raczej subiektywna opowieścią, niż analizą czy naukowym opracowaniem tematu.

U jej początku było doświadczenie z podróży. A właściwie coś bardziej ulotnego, wrażenie. Podróżując, zauważyłam że są miejsca, w których czuję się u siebie. Miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Widoki już kiedyś widziane, kombinacje form i kolorów, które wydają się znane. Z czasem zrozumiałam, że to wrażenie pojawia się w miejscach związanych z morzem. Z Bałtykiem. Nie zawsze i nie tylko tam, ale jednak na tyle wyraźnie, że zaczęłam poszukiwać wzoru – mówi kuratorka wystawy Roundabout  Baltic.

Na wystawie zobaczyć będzie można prace projektantów z ośmiu krajów, Danii, Estonii, Finlandii,  Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, przeszło 40 twórców, w sumie około 70 obiektów. Ekspozycja zapewne dotrze w przyszłości do Polski, na razie organizatorzy zapowiadają dwa pokazy. Od 22 czerwca do 11 września 2016 będzie można ją obejrzeć w Form/Design Center, Malmö (Szwecja), a od 8 października do 28 grudnia 2016 w Estonian Museum of Applied Arts and Design, Tallin (Estonia).

Autor: KZ
Zdjęcia: Roundabout Baltic, materiały prasowe
Data publikacji: 27.06.2016 13:26

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.