archirama.pl

Teresa Kruszewska, jej meble i architektura wnętrz

Teresa Kruszewska, projektantka, znana m.in. jako autorka krzesła Muszelka, mebli dla dzieci i architektury wnętrz, zmarła w czerwcu 2014 w wieku 87 lat. Przypominamy jej prace

Teresa Kruszewska, architektura wnętrz i projekty mebli

Krzesła Muszelka - jeden z eksponatów wystawy zorganizowanej z okazji 30-lecia Spółdzielni Artystów Ład, 1956. Projekt krzeseł - Teresa Kruszewska. Fot. z archiwum Teresy Kruszewskiej, materiały prasowe monograficznej ekspozycji w Salonie Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w kwietniu 2012

Fot: materiały prasowe ASP w Warszawie


Nowoczesne bryły mebli z lat 50.


Teresa Kruszewska, projektantka mebli i architektury wnętrz, była uczennicą Jana Kurzątkowskiego, Czesława Knothego i Wojciecha Jastrzębowskiego, klasyków polskiego meblarstwa. Projektantka ukończyła Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie (1950).

Jedną z najbardziej znanych prac Teresy Kruszewskiej jest krzesło Muszelka, które przywoływane jest w większości prac na temat polskiego wzornictwa lat 50. XX w. Krzesło zaprojektowane zostało w 1956 roku specjalnie na wystawę 30-lecia Spółdzielni Artystów Ład. Efektowna bryła zbudowana została z kilku części, wykorzystujących walory różnych materiałów: proste linie smukłych, drewnianych nóżek kontrastują z owalnym oparciem z giętej sklejki, przeciętym oplotem z igielitu. Mimo dużego zainteresowania, projekt nie był produkowany na większą skalę. Trudno się jednak temu dziwić – świetne projekty o nowoczesnych bryłach były w powojennej Polsce z braku maszyn i nowoczesnych fabryk produkowane rzemieślniczymi metodami. Ręczna produkcja Muszelki nie była tak łatwa, jak tradycyjnych krzeseł, a na krajowym rynku każdy mebel miał i tak zapewniony zbyt. Awangardowe projekty nie wzbudzały zresztą zainteresowania wielu potencjalnych klientów, tym bardziej zaś dyrekcji fabryk. Przemysłowcom borykającym się z brakiem sprzętu i materiałów, a nadmiarem klientów podjęcie decyzji o uruchomieniu nowej linii produkcyjnej mogło się wydawać fanaberią. Decyzja o niewdrożeniu mebla do produkcji masowej była więc zapewne racjonalna, mimo żalu współczesnych entuzjastów.

Meble dla dzieci

Dla projektantów z lat 50. ważne były nie tylko efektowne formy. Teresa Kruszewska jako jedna z pierwszych realizowała swoje prace zgodnie z zasadami ergonomii. Takie konstruktorskie, ukierunkowane na funkcjonalność myślenie było szczególnie ważne w przypadku nietypowych mebli dla szczególnych użytkowników. Projektantka opracowywała między innymi meble dla dzieci. Jednym z największych zadań tego rodzaju było przygotowane w latach 1959-1963 wyposażenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Specjalnie dla szpitala opracowany została architektura wnętrz i meble dla dzieci w równym wieku, między innymi krzesełka o regulowanej wysokości (krzesełko odwracane, z dwoma siedziskami na różnych poziomach), stanowiska do nauki, regał z kubików – meble lekkie i funkcjonalne, dostosowane proporcjami do postury małych pacjentów. Dzięki stypendium w Rhode Island School of Design w Providence (1966-1967) Teresa Kurzątkowska mogła poznać nowe technologie, niestosowane jeszcze w Polsce.

Projektowała przez całe życie, na koncie miała m. in. około 100 projektów krzeseł. Do jej najbardziej znanych prac należą oprócz Muszelki fotel ogrodowy Tubus (1965), fotel Tulipan (1973).

Teresa Kruszewska projektowanie łączyła z pracą dydaktyczną. Od 1979 prowadziła Pracownię Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe ASP w Warszawie
Data publikacji: 24.06.2014 12:12

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.