archirama.pl

W subiektywie: Światowa fotografia architektury - Toshio Shibata

W subiektywie: Światowa fotografia architektury - Toshio Shibata

Miasto Saito, prefektura Miyazaki, Japonia, 1990

Fot: Toshio Shibata

Toshio Shibata

(ur. 1949, Tokio, Japonia). Mieszka w mieście Kamakura, pracuje w Tokio, gdzie także wykłada w Tokyo College of Photography.
W roku 1974 uzyskał dyplom MFA Tokyo National University of Fine Arts and Music w Japonii, przez dwa kolejne lata studiował na Królewskiej Akademii w Gandawie, w Belgii.


W latach 90. ukazało sie kilka monografii dotyczących jego twórczości. Najważniejsze z nich to Photographs (Asahi Shinbun Publishing, Tokio, 1992), Landscape i DAM (obydwie wydane przez Nazraeli Press, Tucson, 1996) oraz Toshio Shibata (Museum of Contemporary Art, Chicago, USA 1997). Jego najgłośniejsze indywidualne wystawy odbyły się w Centre National de la Photographie w Paryżu w roku 1998 i Museum of Contemporary Art w Chicago w 1997, artysta wziął także udział między innymi w zbiorowej prezentacji New Photography 8 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1992 roku. Ostatnio jego prace pokazano w Japonii w 2005 roku w Soh Gallery w Tokio i Kamakura Gallery w Kamakura.


Fotografie Toshio Shibaty to przede wszystkim niezwykle wyraziste obserwacje styku działania człowieka i przyrody, skłaniające widza do refleksji nad charakterem naturalnego, najczęściej japońskiego krajobrazu i nieskończoną ludzką zdolnością do wprowadzania do niego zmian. Kompozycje bogatych w szczegóły czarno-białych obrazów, pozbawionych obecności człowieka, a często nawet widoku nieba, czynią z nich niemal abstrakcje.


Prace artysty znajdują się we wszystkich znaczących światowych kolekcjach i muzeach sztuki nowoczesnej. W tym roku można je także oglądać na wystawie w Laurence Miller Galleryw Nowym Jorku.

Źródło: "Architektura-murator" 04/2007
Zdjęcia: Toshio Shibata
Data publikacji: 22.06.2011 13:15

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.