archirama.pl

Współczesna architektura i akustyka

Szkoły polskie i w stylu skandynawskim, biurowce, restauracje. Różne miejsca, ale ten sam problem. Hałas

Szkoła w Larvik. Przestronne korytarze, pomarańczowe schody i ściany oraz szklane ściany, wszystko po to aby uczniowie poczuli się wspólnotą

Szkoła w Larvik. Przestronne korytarze, pomarańczowe schody i ściany oraz szklane ściany, wszystko po to aby uczniowie poczuli się wspólnotą

Fot: dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects

Podczas październikowej konferencji PLGBC tematem powtarzającym się w wypowiedziach zaproszonych ekspertów były konsekwencje zanieczyszczenia miejskiej przestrzeni hałasem. Z punktu widzenia użytkownika przeciętnego biura to problem niemal równie dotkliwy, co zanieczyszczone powietrze.

Szkoła w stylu skandynawskim

Julian Treasure, ekspert w dziedzinie akustyki, zastanawiając się nad przyczynami takiego stanu rzeczy wskazuje na rolę projektantów. Architekci jako wzrokowcy kształtują przestrzeń biorąc pod uwagę przede wszystkim relacje przestrzenne. Mają przy tym skłonność do niedoceniania znaczenia pozostałych zmysłów, takich jak słuch i węch. Zdaniem tego popularnego mówcy, efekty mogą być opłakane zwłaszcza w miejscach, w których mówi się dużo i głośno, a więc np. w szkołach. Współczesna architektura edukacyjna to m.in. nowe, otwarte przestrzenie, zachęcające do integracji i elastycznego planowania zajęć. Takie eksperymentalne przestrzenie budowane są zwłaszcza w krajach skandynawskich. Przykładem może być skądinąd stawiane za wzór jako przykład dobrej architektury współczesnej Orestad Gymnasium w Kopenhadze (3XN).

Julian Treasure uważa, że nowe formy organizowania przestrzeni w szkole mogą się okazać szkodliwe dla edukacji. Według przytaczanych przez niego badań, co czwarty brytyjski uczeń nie słyszy tego, co mówi nauczyciel. Wynika to z wad słuchu, dziecięcych infekcji, niepełnej znajomości języka wśród uczniów pochodzących z innych krajów, braku skupienia.
Otwarte przestrzenie mogą pogłębić ten problem, ale i standardowe klasy nie są projektowane z myślą o właściwej akustyce, głos wykładowcy nie jest więc dobrze słyszany we wszystkich częściach sali lekcyjnej.
Równie ważne jak sama architektura wnętrz okazują się detale. Metalowe meble na wyłożonej płytkami podłodze mogą być poważnym problemem w zatłoczonej sali, podobnie jak źle działający system klimatyzacyjny.

Tropiciel hałasów

Julian Treasure zwraca uwagę na znieczulenie większości odbiorców na wszechobecne dźwięki. Narzeka na modę, która ekspresy do kawy przeniosła do wnętrz kawiarni, zamiast ukrywać je w kuchni. Rezultatem są kawiarnie, w których wciąż rozlega się szum pary i hałas młynka, a w tle gra muzyka. Większość pijących kawę nie zauważa już tych dźwięków, podobnie jak muzyki towarzyszącej reklamom w sklepach. Właściwie – nie zauważa na poziomie świadomości. Nieprzyjemna muzyka skłania jednak do opuszczenia wnętrza. Brytyjski ekspert nie namawia zresztą do rezygnacji z dźwięków. Wręcz przeciwnie, prowadzona przez niego firma dobiera odpowiednie dźwiękowe tło np. do asortymentu sklepu. Treasure podkreśla, że przemyślany wybór może skłonić do pozostaniu we wnętrzu dłużej, a w konsekwencji zwiększyć obroty nawet o 1/3. Do osiągnięcia tego celu konieczne jest jego zdaniem projektowanie pejzażu dźwiękowego i myślenie o akustyce od początku procesu projektowania.

Więcej informacji
Merike Darmody, Emer Smyth, Cliona Doherty, Designing primary schools for the future, Dublin 2010
Raymond Murray Schafer Temples of Silence, Voices of Tyranny. Bancroft, Ontario, Arcana Editions 1993
Julian Treasure, Sound Business.


Autor: KZ
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects
Data publikacji: 13.10.2015 12:31

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.