Art deco wczoraj i dziś
Art deco to jeden z najważniejszych kierunków w historii sztuki. Swoją popularność zdobył w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Nazwa tego kierunku w sztuce doskonale oddaje jego charakter: francuskie „art” oznacza sztukę, a „dekoratif” – dekoracyjną. Twórcy Art deco wyrażali się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, lecz także projektowanie i architekturę. Było ono odpowiedzią na przepych prezentowany przez sztukę secesyjną W zamierzeniu twórców miało ukazywać wyważenie i elegancję, którego brakowało sztuce secesji. Z reguły Art deco nadawało uproszczonym formom symetryczne kształty. Dlatego bardzo ważnym punktem projektów stały się proporcje i geometryzm. - Najważniejszą zasadą według której trzeba się kierować jest przykładanie bardzo dużej uwagi do wszelkiego detalu i jakości wykonania każdego elementu. W dużej mierze dlatego Art deco jest tak bliskie mojemu spojrzeniu na projektowanie wnętrz, mebli i dekoracji - zauważa architekt wnętrz, Dominika J. Rostocka.
Architektura wnętrz: przykładanie dużej wagi do każdego detalu
W założenia Art deco od zawsze wpisana była wewnętrzna sprzeczność. - Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogocennych materiałów trafiały do elit i najbardziej eleganckich przestrzeni - dodaje Dominika Rostocka. Dlatego po dziś dzień Art deco zamienia przedmioty codziennego użytku w prawdziwe perełki. Nie każdy może sobie pozwolić na autentyczne dzieła wykonane w stylu Art deco, a sam styl nie stawia na zdobycie szybkiej popularności poprzez, na przykład intensywną kolorystykę. Przedmioty Art deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji jaką oferują” - zauważa Dominika Rostocka. - Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i nie powinien być przypadkowy.” – dodaje architektka.
Współczesna architektura: wnętrza art. deco w odpowiednich proporcjach
Art deco pozwala na projektowanie nie tylko pojedynczych, unikalnych przedmiotów, lecz także dużych wnętrz. Jest ono propozycją dla fanów klasycznej elegancji, w której styl i wzornictwo ma istotne znaczenie. Jest to jednocześnie powtarzanie się pewnych, charakterystycznych motywów. Powinny one pojawiać się na meblach, gzymsach, we wzornictwie drzwi wewnętrznych i lampach. Zadaniem architekta jest tu przede wszystkim nie zaprojektować zbyt wielu dekoracji, ponieważ styl Art deco nie znosi przesady. Niezwykle korzystnie prezentują się w Art. deco elementy przestrzenne, takie jak na przykład płaskorzeźby. Były one bardzo popularne w latach 20. ubiegłego wieku, a obecnie wracają do łask.
Art deco to styl, który wciąż jest na topie. Zobacz zdjęcia przedmiotów i wnętrz w tym stylu!
Agnieszka Ochenkowska