archirama.pl

Współczesna architektura wnętrz: Art deco wciąż na czasie

Współczesna architektura wnętrz pokazuje, że Art deco wciąż może być na topie. To styl, w którym wnętrza czarują detalem. Niewątpliwie będzie on modny w tym roku i warto urządzić w zgodzie z nim własne wnętrza. Przeczytaj o art deco i zobacz zdjęcia pomieszczeń i przedmiotów zaprojektowanych w tym stylu...

Art deco w Polsce: czyli unikalne przedmioty i nietypowy design

Art deco w Polsce: czyli unikalne przedmioty i nietypowy design

Fot: Dominika Rostocka

Art deco wczoraj i dziś

Art deco to jeden z najważniejszych kierunków w historii sztuki. Swoją popularność zdobył w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Nazwa tego kierunku w sztuce doskonale oddaje jego charakter: francuskie „art” oznacza sztukę, a „dekoratif” – dekoracyjną. Twórcy Art deco wyrażali się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, lecz także projektowanie i architekturę. Było ono odpowiedzią na przepych prezentowany przez sztukę secesyjną W zamierzeniu twórców miało ukazywać wyważenie i elegancję, którego brakowało sztuce secesji. Z reguły Art deco nadawało uproszczonym formom symetryczne kształty. Dlatego bardzo ważnym punktem projektów stały się proporcje i geometryzm. - Najważniejszą zasadą według której trzeba się kierować jest przykładanie bardzo dużej uwagi do wszelkiego detalu i jakości wykonania każdego elementu. W dużej mierze dlatego Art deco jest tak bliskie mojemu spojrzeniu na projektowanie wnętrz, mebli i dekoracji  - zauważa architekt wnętrz, Dominika J. Rostocka.

Architektura wnętrz: przykładanie dużej wagi do każdego detalu

W założenia Art deco od zawsze wpisana była wewnętrzna sprzeczność. - Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogocennych materiałów trafiały do elit i najbardziej eleganckich przestrzeni - dodaje Dominika Rostocka. Dlatego po dziś dzień Art deco zamienia przedmioty codziennego użytku w prawdziwe perełki. Nie każdy może sobie pozwolić na autentyczne dzieła wykonane w stylu Art deco, a sam styl nie stawia na zdobycie szybkiej popularności poprzez, na przykład intensywną kolorystykę. Przedmioty Art deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji jaką oferują” - zauważa Dominika Rostocka. - Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i nie powinien być przypadkowy.” – dodaje architektka.

Współczesna architektura: wnętrza art. deco w odpowiednich proporcjach

Art deco pozwala na projektowanie nie tylko pojedynczych, unikalnych przedmiotów, lecz także dużych wnętrz.  Jest ono propozycją dla fanów klasycznej elegancji, w której styl i wzornictwo ma istotne znaczenie. Jest to jednocześnie powtarzanie się pewnych, charakterystycznych motywów. Powinny one pojawiać się na meblach, gzymsach, we wzornictwie drzwi wewnętrznych i lampach. Zadaniem architekta jest tu przede wszystkim nie zaprojektować zbyt wielu dekoracji, ponieważ styl Art deco nie znosi przesady. Niezwykle korzystnie prezentują się w Art. deco elementy przestrzenne, takie jak na przykład płaskorzeźby. Były one bardzo popularne w latach 20. ubiegłego wieku, a obecnie wracają do łask.
Art deco to styl, który wciąż jest na topie. Zobacz zdjęcia przedmiotów i wnętrz w tym stylu!

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Dominika Rostocka
Zdjęcia: Dominika Rostocka
Data publikacji: 5.08.2014 14:03

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.