Design
DESIGN

Współczesne aranżacje wnętrz w Essen. Red Dot Award dla Polaków

 • Komentarze

Fotel z kolekcji Clapp, zaprojektowanej przez Piotra Kuchcińskiego

Fotel z kolekcji Clapp, zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego, przywołuje klasyczne rozwiązania polskiego wzornictwa z lat 50. i 60., od kilku lat modnego i poszukiwanego

Fot: NOTI
 • Lampa Drop
 • Fotel z kolekcji Clapp, zaprojektowanej przez Piotra Kuchcińskiego
 • Lustro DOT
 • OXeN, czyli zrównoważone projektowanie nagrodzone Red Dot
 • Red Dot Award 2014: kasa K10

Konkurs Red Dot Award rozstrzygnięty! W kategorii Product Design pięć nagród trafiło do polskich pracowni projektowych i firm. Ascetyczne bryły, materiały retro, praktyczne produkty – przedstawiamy nagrodzone projekty

Nagroda Red Dot Award przyznawana jest od 1955 roku, ale zaledwie kilka lat temu w gronie laureatów zaczęli pojawiać się polscy projektanci i producenci. W tym roku z Essen do Polski powędrowało pięć Czerwonych Kropek, przyznanych przez międzynarodowe jury bardzo różnorodnym produktom.

Red Dot dla Drop

Czysta bryła, płynne linie, oszczędna kolorystyka – zaprojektowane przez Emo Design lampy Drop kojarzą się z oszczędnym skandynawskim wzornictwem, ale ich twórcy mają siedzibą we Włoszech. Neutralne, nie narzucające się lampy są przeznaczone do oświetlania przestrzeni publicznych. Projektanci podkreślają, że ich lampa jest przyjazna środowisku. Diody LED oznaczają znacznie mniejsze, niż w tradycyjnych systemach zużycie energii, a aluminiowy korpus nadaje się do recyklingu. Lampy zaprojektowane zostały dla marki Rosa.

Wzornictwo z lat 50. nagrodzone Czerwoną Kropką? 

Meble z kolekcji Clapp, zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego, na pierwszy rzut oka kojarzą się z tak modną stylistyką lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Projektant sięgnął po szlachetne, tradycyjne materiały. Kolorystyka jest stonowana, a bryły mebli kojarzą się z wygodą. To z pewnością mebel przeznaczony nie tylko dla hipsterów.  Kolekcja zaprojektowana została dla marki Noti, a po raz pierwszy meble można było zobaczyć na Łódź Design Festival 2013.
Piotr Kuchciński otrzymał Red Dot Award już po raz drugi. W 2013 roku uwagę jury zwróciły stoliki H2, z ofert Balma.

DOT

Kuszenie nazwą? Lustro DOT zaprojektowane zostało przez Katarzynę Okińczyc (Meble 21) dla marki Miior. Lustro ma bardzo prostą formę, ale zaawansowane, jak na tak prosty mebel funkcje. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi jednym ruchem można odsunąć lustro od ściany, ustawiając je zależnie od potrzeb. Oświetlenie LED z przyciskiem dotykowym sprawia, że w każdej pozycji szklana tafla jest równomiernie oświetlona, niezależnie od stałych lamp zamontowanych w łazience.

OXeN, czyli zrównoważone projektowanie

Utylitarna forma i praktyczne zastosowanie –  jednostka odzysku ciepła z oferty firmę Flowair zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Odzyskując ciepło z wentylacji, system ogranicza straty energii traconej wraz z powietrzem wypompowywanym z pomieszczenia. Choć OXeN nie przyda się raczej właścicielowi domu jednorodzinnego, w większych bryłach może się okazać bardzo przydatny – system odzysku ciepła sprawdza się np. w salach ekspozycyjnych czy sportowych, a także centrach handlowych.

Współczesne wzornictwo w każdym sklepie?

Kasa K10 (Elzab) to projekt Ergo Design. Kasa, jako pierwszy tego rodzaju produkt w Polsce, ma panel dotykowy. Niewielkie rozmiary, solidna konstrukcja, zwarta bryła ułatwiają używanie kasy w niewielkich sklepach, a nawet w plenerowych stoiskach.

Laureaci otrzymają nagrody w czasie uroczystej gali, 7 lipca 2014 w Starym Teatrze w Essen.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.