Nagroda Red Dot Award przyznawana jest od 1955 roku, ale zaledwie kilka lat temu w gronie laureatów zaczęli pojawiać się polscy projektanci i producenci. W tym roku z Essen do Polski powędrowało pięć Czerwonych Kropek, przyznanych przez międzynarodowe jury bardzo różnorodnym produktom.
Red Dot dla Drop
Czysta bryła, płynne linie, oszczędna kolorystyka – zaprojektowane przez Emo Design lampy Drop kojarzą się z oszczędnym skandynawskim wzornictwem, ale ich twórcy mają siedzibą we Włoszech. Neutralne, nie narzucające się lampy są przeznaczone do oświetlania przestrzeni publicznych. Projektanci podkreślają, że ich lampa jest przyjazna środowisku. Diody LED oznaczają znacznie mniejsze, niż w tradycyjnych systemach zużycie energii, a aluminiowy korpus nadaje się do recyklingu. Lampy zaprojektowane zostały dla marki Rosa.
Wzornictwo z lat 50. nagrodzone Czerwoną Kropką?
Meble z kolekcji Clapp, zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego, na pierwszy rzut oka kojarzą się z tak modną stylistyką lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Projektant sięgnął po szlachetne, tradycyjne materiały. Kolorystyka jest stonowana, a bryły mebli kojarzą się z wygodą. To z pewnością mebel przeznaczony nie tylko dla hipsterów. Kolekcja zaprojektowana została dla marki Noti, a po raz pierwszy meble można było zobaczyć na Łódź Design Festival 2013.
Piotr Kuchciński otrzymał Red Dot Award już po raz drugi. W 2013 roku uwagę jury zwróciły stoliki H2, z ofert Balma.
DOT
Kuszenie nazwą? Lustro DOT zaprojektowane zostało przez Katarzynę Okińczyc (Meble 21) dla marki Miior. Lustro ma bardzo prostą formę, ale zaawansowane, jak na tak prosty mebel funkcje. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi jednym ruchem można odsunąć lustro od ściany, ustawiając je zależnie od potrzeb. Oświetlenie LED z przyciskiem dotykowym sprawia, że w każdej pozycji szklana tafla jest równomiernie oświetlona, niezależnie od stałych lamp zamontowanych w łazience.
OXeN, czyli zrównoważone projektowanie
Utylitarna forma i praktyczne zastosowanie – jednostka odzysku ciepła z oferty firmę Flowair zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Odzyskując ciepło z wentylacji, system ogranicza straty energii traconej wraz z powietrzem wypompowywanym z pomieszczenia. Choć OXeN nie przyda się raczej właścicielowi domu jednorodzinnego, w większych bryłach może się okazać bardzo przydatny – system odzysku ciepła sprawdza się np. w salach ekspozycyjnych czy sportowych, a także centrach handlowych.
Współczesne wzornictwo w każdym sklepie?
Kasa K10 (Elzab) to projekt Ergo Design. Kasa, jako pierwszy tego rodzaju produkt w Polsce, ma panel dotykowy. Niewielkie rozmiary, solidna konstrukcja, zwarta bryła ułatwiają używanie kasy w niewielkich sklepach, a nawet w plenerowych stoiskach.
Laureaci otrzymają nagrody w czasie uroczystej gali, 7 lipca 2014 w Starym Teatrze w Essen.
