archirama.pl

Współczesny design: Red Dot Awards dla polskich projektantów

Jury Red Dot Awards: Product Design 2015 przyznało wyróżnienia dwunastu polskim produktom. Tak wiele nagród Red Dot nie trafiło do Polski w żadnej z dotychczasowych edycji

Profim, kolekcja Wyspa

Red Dot Awards 2015: Profim, kolekcja Wyspa

Fot: Profim, materiały prasowe

Red Dot Awards

Red Dot Awards to nagrody przyznawane przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w niemieckim Essen. Po raz pierwszy najlepsze projekty wyróżniono w 1955 roku. Od tego czasu liczba zgłoszeń wciąż rośnie. W tegorocznej edycji zgłoszono niemal 5000 produktów z 56 krajów. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, produkt (red dot award: product design), komunikacja i koncept.
W tegorocznej edycji jury przyznało 81 wyróżnień. Dwanaście z nich trafiło do polskich producentów i projektantów. Najlepiej wypadła firma meblarska Profim. Producent siedzisk i krzeseł biurowych otrzymał Red Dot Award 2015 za kolekcje Pelikan (autorzy: Mac Stopa / M. Ballendat) i Wyspa (autorzy: ITO Design), a ponadto wyróżnienie Honourable Mention Red Dot Award 2015 za projekt Zoo (autor: Paul Brooks).

Fotel Pelikan wyposażony jest w zintegrowaną półkę na książki, pisma czy drobne przybory. Mebel dostępny jest w różnych wersjach, z podłokietnikami albo bez nich i z czterema rodzajami podstawy do wyboru.
Christopher Schmidt i Mugi Yamamoto ze studio ITO Design zaprojektowali dla firmy Profim siedziska Wyspa. Kolekcja obejmuje fotel, mniejsze i większe sofy w różnych kolorach. Zoo Paula Brooksa to kolekcja prostych, lekkich krzeseł biurowych.

Projektant Pelikana, Mac Stopa ze studia Massive Design musi uznać tegoroczną edycję Red Dot za udaną. Drugą Czerwoną Kropkę otrzymał za Breaking Form, modularną wykładzinę zaprojektowaną dla Mohawk Group. Wykładzina dostępna jest w trzech wzorach i dziewięciu zestawieniach barw.

Trzecia Red Dot Award przypadła studiu Massive Design za Hybrid Collection dla włoskiej marki Casali.
Design na czele z Maciem Stopą stworzyła trójwymiarowe obiekty ekspozycyjne ze szkła. Hybrid Collection miała premierę na Salone del Mobile 2014 w Mediolanie – została tam uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów ekspozycji.

Współczesny design w kuchni i ogrodzie

Amica In to nowa linia AGD, która wchodzi do sprzedaży w maju 2015. Okap, piekarnik i płyta mają być częścią tzw. Internetu rzeczy. Sprzęt zaprojektowany przez designerów z Code Architecture & Design może być obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu technologii wi-fi i bluetooth. Piekarnik można więc uruchomić np. w drodze z pracy.

Red Dot trafił też do firmy Cellfast. Nowe produkty producenta węży ogrodowych zaprojektowane zostały przez studio Kabo & Pydo, Katarzynę Borkowską i Tomasza Pydo.

Lampy i tramwaje

Lampa Balans zaprojektowana została przez Piotra Jagiełłowicza. Bryłę wyróżnia asymetryczne zawieszenie.  
Z nagrodami Red Dot wrócili także projektanci pojazdów. Tramwaj niskopodłogowy Solaris Tramino Braunschweig produkcji Solaris Bus & Coach to oszczędna maszyna, która w dbającej o zrównoważony rozwój Europie Zachodniej może okazać się hitem. Sprzedawane do Brunszwiku tramwaje wyposażone zostały w superkondensatory, w których gromadzona jest energia pochodząca z rekuperacji. Energia ta jest następnie wykorzystywana do rozpędzania tramwaju, znacznie zmniejszając pobór mocy.  
Długie, czteroczłonowe pojazdy mają być wygodne dzięki zastosowaniu systemu anty-knick stabilizującego maszynę na zakrętach.

Pozostałe wyróżnienia trafiły do Baltic Wood (The Miracles Collection, podłogi drewniane), Centor (drzwi zintegrowane) Nortec Industrial Solutions (tabletarka Futorque X-1 dla branży farmaceutycznej), Saint-Gobain Glass (szkło ornamentowe SGG Master-Soft).  Więcej informacji: www.red-dot.org

Autor: KZ
Zdjęcia: Profim, materiały prasowe
Data publikacji: 3.04.2015 11:53

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.