archirama.pl

Współczesny design z odzysku: słoiki

Słoiki i słoje - do niedawna niezauważane, nagle trafiły na stoły restauracji i do telewizji

Sposób użycia konserwatorów firmy Weck i przepisy sporządzania konserw. Warszawa, 1929

Słoiki i słoje (Polona)

Fot: Polona

To kariera godna Kopciuszka albo amerykańskiej gwiazdy: z ciemnych zakamarków kuchni w blask reflektorów. Ni z tego, ni z owego słoiki pojawiały się w telewizji i na rozkładówkach czasopism. Nie tylko tych dla gospodyń domowych, ale i tych o współczesnym designie.
W słoikach podaje się napoje wyskokowe i babciną herbatkę z cytryną, desery i gulasz. Wygląda na to, że można nimi zastąpić większą część zastawy, a przy okazji także wazoniki, lampiony i dekoracje.

Moda ma swoje minusy. Nie dam się przekonać, że gruba, profilowana krawędź słoja jest wygodniejsza od brzegu filiżanki czy szklanki. Mam też poważne wątpliwości, czy zakup słoika (pustego) za 40 zł to rzeczywiście dobra inwestycja, nawet jeśli szkło i bryła są całkiem ładne. A takich naczyń pojawiło się na fali nowej mody całkiem sporo.

Z drugiej strony, nie ma powodu do narzekań. Powtórne wykorzystanie szklanych naczyń dobrze wpływa na stan środowiska, zmniejsza ilość śmieci i jest po prostu praktyczne. Zwykły słoik może być dużo lepszym „lanczboksem” niż pudełko z tworzywa sztucznego. Jest tańszy, łatwo dostępny, nic się z niego nie wylewa – a z miękkimi pojemnikami bywa różnie – bez problemu można dobrać odpowiednią pojemność. W dodatku łatwo się czyści, podczas gdy powierzchnia innych tworzyw rysuje się i wymaga bardzo starannego mycia, jeśli nie chcemy, by zapach wżarł się w materiał. Właściwie jedynym problemem bywa waga, bo możliwość stłuczenia słoja jest w praktyce niewielka.

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Polona
Data publikacji: 25.06.2015 12:50

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.