Wiadomo, że polscy projektanci potrafią łączyć tradycję z potrzebami współczesnych odbiorców. Naturalne materiały – drewno, wiklina, filc – nadają się do wytwarzania efektownych przedmiotów, a przy okazji wpisują w nurt zrównoważonego rozwoju. Projekty z tego nurtu reprezentowały Polskę m.in. na wystawach Spirit of Poland.
Nowa ekspozycja Culture.pl ma inny charakter. Katarzyna Białousz i Anna Theiss, kuratorki wystawy Bright New. Polish Ideas Applied wybrały projekty zaawansowane technologicznie i służące rozwiązaniu konkretnych problemów. Chyba najlepszym przykładem tego podejścia jest B-droid. Urządzenie nie ma nic wspólnego z modą na Gwiezdne Wojny, jego projektanci najwyraźniej nieszczególnie przejmowali się formą. Maszyna zbudowana w laboratoriach Politechniki Warszawskiej to coś w rodzaju połączenia marsjańskiego łazika i pszczoły. Pojazd wyposażony został w system rozpoznawania kolorów i kształtów, umożliwiające robotowi samodzielne docieranie do właściwych kwiatów i ich zapylanie. Urządzenie ma zastąpić owady w uprawach polowych i szklarniach.
B-droid ma czysto praktyczny charakter. Kuratorki wybrały także obiekty łączące funkcjonalność i estetykę. Panele Reflex nie bez powodu doczekały się zminiaturyzowanej wersji. Jako wisior wyglądają naprawdę atrakcyjnie.
Inne obiekty to między innymi stymulujący układ krążeniowy rękaw IMMU i lampa Kandelka o zmiennej barwie światła, ciepłej do odpoczynku i zimnej do pracy. Na wystawie zobaczyć będzie można również działanie aplikacji tylko., umożliwiającej samodzielne zaprojektowanie mebli z modułów.
Oprócz prac projektantów ekspozycja obejmować będzie też głosy, diagnozy i prognozy polskich teoretyków designu, socjologów i filozofów. Wystawą Bright New pragniemy pokazać, że projektowanie jest rodzajem myślenia i owocuje rozwiązaniami, które mogą zmienić życie, wnieść nową jakość, ułatwić codzienne funkcjonowanie, otwierać nowe możliwości – podsumowują kuratorki.
Bright New. Polish Ideas Applied.
18-24 stycznia 2016
IMM Cologne
Pure Talents / Halle 4.2 / E - 0 12
Organizatorzy: Culture.pl, Instytut Polski w Düsseldorfie, Wydział Promocji i In-westycji w Kolonii
Kuratorzy: Katarzyna Białousz, Anna Theiss (Bold Projekt)
Współpraca: Dominika Olszyna, Anna Koszur
Projekt scenografii: piotrparadowski.com
Projekty graficzne: Magdalena Burdzyńska, Natalia Kłopotowska
Materiały filmowe: Marcin Lewandowski, Michał Niemojewski
Produkcja: Norbert Bajan