archirama.pl

Zdrowy dizajn: zamień papierosy na marchewkę

Laski marchewki zapakowane jak papierosy, seler w opakowaniu, którego dizajn narzuca skojarzenie z frytkami z Maca, jagody w listku na tabletki. Zestaw zdrowych przekąsek w opakowaniach, które kojarzą się z popularnymi używkami, to propozycje od Daizi Zheng. Dobry dizajn zastąpi używki? Przeczytajcie o nowym projekcie chińskiej dizajnerki, czyli „Stereotype”

Zdrowy dizajn: zamień papierosy na marchewkę

Laski marchewki zapakowane jak papierosy. Projekt „Stereotype” projektantki Daizi Zheng ma nas zachęcić do zdrowej żywności poprzez skojarzenia z opakowaniami używek

Fot: daizizheng.com

Daizi Zheng to absolwentka londyńskiego St. Martins College of Art and Design. Ma zaledwie 23 lata, ale jest już dość znaną projektantką przedmiotów użytkowych. Poza komórkami i meblami Zheng projektuje również opakowania na żywność. „Stereotype” to jeden z jej projektów i próba odpowiedzi na pytanie, czy forma, w jakiej podawane jest jedzenie, zachęca do zwrócenia większej uwagi na to, co jemy i wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe?

Projekt: Stereotype

Stereotype to pomysł na zastąpienie codziennych, niezdrowych nawyków przez wprowadzenie elementów zdrowej diety za pomocą dizajnerskich opakowań nawiązujących do opakowań popularnych używek (papierosów, leków, fast foodów). Opakowanie jest ważne, związane z danym produktem na tyle, że ideą projektu jest wykorzystanie rozpoznawalnych opakowań, aby sprowokować oswojenie się konsumentów ze zdrową żywnością. 

Dobry dizajn zamiast używek

Daizi Zheng zapełnia znane opakowania nowa treścią, tworząc serię opakowań na warzywa i owoce naśladujących wzornictwo ulubionych niezdrowych „przekąsek”, tj.: papierosy, frytki czy leki. Dizajnerka proponuje sięgnąć po marchewkę zamiast po kolejnego papierosa. Artystkę zainspirowało, że człowiek przywiązuje się do znajomych opakowań i reaguje na nie pozytywnie, nawet jeśli ich zawartość jest szkodliwa. Wg. Zheng wzornictwo, jest w stanie nakłonić konsumentów do zastąpienia złych przyzwyczajeń zdrowa dietą. Dizajn może zastąpić używki? Nawet jeżeli nie, to projekt godny przedstawienia.

Nokia i Coca-Cola

Inny projekt Daizi Zheng bazuje na popularnej marce telefonów komórkowych Nokia i symbolu globalnego konsumpcjonizmu, czyli puszce Coca-Coli. Projektantka chińskiego pochodzenia zaprojektowałała - tym razem dla Nokii - model telefonu komórkowego zasilanego cukrem znajdującym się w napojach słodzonych. Ze względu na wysoką zawartość tego węglowodanu w Coca-Coli, jest ona idealnym paliwem dla tego innowacyjnego urządzenia. Po rozładowaniu biobaterii niezbędna jest nam jedynie kolejna puszka Coca-Coli lub innego słodkiego napoju do jej ponownego naładowania. Telefon zasilany taką biobaterią jest w stanie działać od trzech do czterech razy dłużej (po każdym naładowaniu) od telefonu zasilanego tradycyjnym akumulatorem litowo-jonowym. Taka eko bateria jest w pełni degradowalna. Na razie nie wiadomo, czy projekt Daizi Zheng trafi do oferty Nokii.

Źródło: daizizheng.com
Zdjęcia: daizizheng.com
Data publikacji: 28.08.2011 10:03

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.