Abrys

Abrys – przestarz. plan, zarys. Termin stosowany w Rzeczpospolitej od XVII wieku dla określenia planów –  rysunków architektonicznych, szkiców, zarysów nowego budynku, czasem także innych rysunków. Abrys mógł być wyobrażeniem całego założenia, pojedynczego obiektu architektonicznego, albo detalu, względnie oibiektu małej architektury, np. nastawy ołtarzowej.
W XVIII stuleciu zakres znaczeniowy słowa zawęził się do planów i widoków architektonicznych, choć sporadycznie termin stosowano także w dawnym, szerszym znaczeniu. W XIX wieku to nieprecyzyjne wyrażenie ustąpiło miejsca nowym terminom, takim jak projekt czy planta.
Słowo abrys zapożyczone z języka niemieckiego  (der Abriss).

Autor: KZ
Data publikacji: 15.07.2015 16:50
Tagi: architektura nowożytna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.